Image Map

10 Ekim katliamı davasının ilk duruşması yapıldı

4999be67-4a04-4776-b6db-79fc7c1dc5f8

IŞİD’in bombalı saldırısı sonucu 101 insanımızın katledildiği 10 Ekim Ankara Katliamının ilk duruşması Ankara 4’üncü Ağır Ceza Mahkemesi’nde başladı. Yargılamanın ilk aşaması 11 Kasım Cuma gününe kadar sürecek.
DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin düzenlediği “Emek, Barış ve Demokrasi” mitingine yönelik IŞİD saldırısında 101 kişi hayatını kaybetmiş, yüzlerce kişi yaralanmıştı.

Duruşmaya katliamda yaşamını kaybedenlerin aileleri, patlamadan yaralı kurtulanlar, DİSK, KESK, TMMOB, TTB başkanları, BM İşkenceyi Önleme Komitesi temsilcisi, siyasi partilerden başkan ve milletvekilleri ile yurtdışından parlamenterler, gazeteciler ve hukukçular katıldı.

36f45e1f-2d82-46b6-84db-ff3f93e83b97

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Cafer Konca, DİSK/ Genel –İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Ankara Bölge temsilcisi Tayfun Görgün ile DİSK üyesi sendikaların yönetici ve üyelerinin de de katıldığı duruşma öncesinde Adliye önünde basın açıklaması yapıldı. 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Başkanı Mehtap Sakine Coşgun burada yaptığı açıklamada “Dava isterse 10 yıl sürsün. Biz adalet yerine gelmeyecek olsa da gelmeye devam edeceğiz. Ölen 101 cana bir sözümüz var. Çekilen acılar boşa olmasın diye. Gelmeyen adaleti oldura oldura getirmek için buradayız. Barışı da, adaleti de olduracağız” dedi.

Kurumlar adına yapılan açıklamada konuşan KESK Genel Başkanı Lami Özgen de açıklamasında şunları söyledi: “Diktatörlüğe, savaşa karşı özgürlüğü, barışı savunan insanlara yapıldı bu katliam. Dün olduğu gibi bizi sindirmek isteyenler, gözdağı vermek isteyenler, katliam alanında gaz sıkanlar kameraların karşısında katliamı onaylayanlar, soruşturmaları kapatanlar bilsin: Adaletle yüzleşme hesabını harekete geçireceğiz. Bundan kimsenin kuşkusu olmasın.”

cwpkluowiaam-nd

Dışarıda yapılan açıklamaların ardından duruşma salonuna geçildi. Duruşmada iki salon birleştirilmesine rağmen, salon yetersiz kaldı. Çok sayıda kişi duruşmayı ayakta takip etmek zorunda kaldı. Ses ve görüntü sistemlerinde yaşanan sorunlar nedeniyle saat 10:00’da başlaması gereken duruşma 1 saat gecikmeyle saat 11:00’de başladı.

Duruşmada, CMK gereği zorunlu müdafi olarak sanıklara atanan 10 avukat, sanıkları savunmak istemediklerini beyan ederek davadan çekildiklerini açıkladı. Avukatların çekilme talepleri salonda alkışlarla karşılandı.
Davaya dair gelişmeleri iletmeye devam edeceğiz

ankara_katliami-2

 

ITUC ETUC