Image Map

Basın özgürlüğünü, demokrasiyi ve laikliği savunmak için Cumhuriyet ziyareti

manset

Yöneticileri ve yazarları tutuklanan Cumhuriyet Gazetesi ile dayanışmak amacıyla, DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun da aralarında olduğu DİSK heyeti gazeteyi ziyaret etti.

İstanbul Şişli’deki gazete binasının önüne yürüyerek gelen DİSK heyeti, “Direne direne kazanacağız”, “Faşizme karşı omuz omuza”, “Özgür basın direnişle gelecek” sloganları attı.

img_9785

Ziyarete, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren, Cam Keramik İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş, Gıda İş Genel Başkanı Seyit Aslan, Sine Sen Genel Başkanı Zafer Ayden, Lastik İş Yönetim Kurulu üyesi Muharrem Özen, Dev Turizm İş Yönetim Kurulu üyesi Ali Karabudak, Enerji Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, Genel-İş ve Sosyal İş sendikalarımızın şube başkanları ve DİSK’li işçiler katıldı.

DİSK heyeti gazete binasında, Cumhuriyet Vakfı Başkanı ve gazetenin İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç ve gazete emekçileri ile görüştü.

img_9903

Cumhuriyet’in sadece gazetecilik yaptığı için hedef alındığının altını çizen Orhan Erinç, DİSK’in dayanışması için teşekkür etti.

Basın ve ifade özgürlüğünün Anayasa’da, Türkiye’nin imza attığı uluslararası sözleşmelerde, Avrupa İnsan Hakları Sözleşmesinin 10’uncu maddesinde güvence altına alındığını vurgulayan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, buna rağmen 140’ın üzerinde gazetecinin siyasi gerekçelerle hapishanelerde tutulduğunu söyledi. Cumhuriyet’in kurulduğu günden bu yana laik, demokratik, sosyal hukuk devletinin savunucusu olduğunu ifade eden, DİSK’in de aynı ilkeleri savunduğunun altını çizen Beko, “Cumhuriyet’in yanında olmak laikliği, demokrasiyi savunmaktır. Üzerimize düşeni yapmaya hazırız” dedi.

Görüşmenin ardından DİSK heyeti, binada çalışan basın emekçilerini ziyaret ederek çalışmalarında başarılar diledi.

20161110_123556

ITUC ETUC