Image Map

DEMOKRASİYİ ve BİR ARADA KARDEŞÇE YAŞAMA UMUDUMUZU KORUYACAĞIZ

DİSK Yönetim Kurulu adına  HDP’li milletvekillerinin gözaltına alınmasıyla ilgili DİSK Genel Başkanı Kani Beko bir açıklama yaptı.

“Bu operasyon, görünürde açık olan parlamentoya son darbeyi vurmuştur” denilen açıklamanın tam metni şöyle:

DEMOKRASİYİ ve BİR ARADA KARDEŞÇE YAŞAMA UMUDUMUZU KORUYACAĞIZ

Adım adım karanlık bir baskı rejimine sürüklenen ülkemizde, son olarak HDP Eş Genel Başkanlarının da aralarında bulunduğu 11 milletvekili gözaltına alındı.

Milletvekillerine, belediye başkanlarına, gazetecilere yönelik operasyonlar birbirinden ayrı düşünülemez ve askeri darbeden kurtulan ülkemizde, demokrasi ve cumhuriyete karşı sürdürülen rejim değişikliği çabalarının bir parçasıdır. Amaç tek sesli, tek liderli, tek kişinin her türlü muhalefeti susturduğu bir rejim inşa etmektir.

15 Temmuz Darbecilerinin bombaladığı ve feshetmek istediği parlamento, dün KHK’lar ile işlevsizleştirilmiş, bugün de 11 vekilin gözaltına alınmasıyla yeni bir saldırıya uğramıştır.

Parlamentonun en büyük üçüncü partisinin eş genel başkanları, bu açıklamanın yazıldığı sıralarda tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edilmiştir. Daha düne kadar “hakimiyet milletindir” afişleri asanların bugün milletin seçtiklerini tutuklaması açıktır ki halkın iradesini tanımamaktır.

Demokrasiye olduğu kadar bir arada kardeşçe yaşama umudumuza da yapılan bu operasyon, görünürde açık olan parlamentoya son darbeyi vurmuştur. Bugün tehdit altında olan bir partinin 11 vekili değil, bir arada kardeşçe yaşama umudumuz ve parlamentonun varlığıdır.

Türkiye’nin sorunları giderek derinleşmekte, ülkemiz bir uçuruma sürüklenmektedir. Türkiye’nin sorunları milletvekillerini, belediye başkanlarını, gazetecileri gözaltına almakla, gazeteleri-TV’leri-radyoları kapatmakla, daha büyük saraylar ve daha büyük hapishaneler inşa etmekle çözülemeyeceği gibi, bugün Diyarbakır Bağlar’da gerçekleştirilen saldırıdaki gibi bombalarla, savaşlarla, kanla da çözülemez.

Barışa, kardeşliğe ve demokrasiye her zamankinden çok ihtiyacımız vardır. Bunu sağlayacak olan işçilerin, emekçilerin birliğidir; emek ve demokrasi güçlerinin ortak mücadelesidir. Tüzüğünün 3. maddesinde “Sınıfının onursal görevi olarak, faşizme, cuntacılığa, oligarşiye, baskıya, zulme ve işkenceci tüm rejim ve dikta yönetimlerine karşı mücadele etmeyi TEMEL AMAÇ” sayan Konfederasyonumuz, tarihsel bir eşikte olduğumuzun bilinciyle, karanlık bir baskı rejimi özlemlerine karşı eşitliği, özgürlüğü, adaleti, emeğin haklarını, demokrasiyi ve cumhuriyeti savunmaya devam edecektir.

ITUC ETUC