Image Map

ETUC: Türkiye’de 10 Bin kamu çalışanı daha işten çıkarıldı

Avrupa Sendikalar Konfederasyonu (ETUC) Türkiye’deki OHAL uygulamaları ile ilgili bir açıklama yayınladı. Açıklamanın Türkçe tercümesi şöyle:

etuclogo

Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hükümeti kısa bir süre önce 10 bin 131 kamu çalışanını daha işten çıkardı. Bu son rakamla birlikte, başarısız 15 Temmuz Darbe Girişiminden bu yana işten çıkarılan ya da açığa alınan kamu çalışanı sayısı 100 bini geçmiş oldu. 35 farklı bakanlık ve kamu kurumundan işten çıkarılanlar genellikle sağlık, eğitim ve yargı birimlerinden. Şu ana kadar en çok kamu çalışanın işten çıkarıldığı eğitim kurumlarında, bu çalışanların yerine yapılan personel alımının objektif bir kritere dayanmadığı ve keyfi olduğu sanılıyor. İşten çıkarılanlar gelecekte de kamu sektöründe çalışmaktan men edilmiş durumda.

Bu toplu işten çıkarmalar darbe girişiminin ardından Bakanlar Kurulu tarafından kabul edilen Olağanüstü Hal hükümlerince yayınlanan son iki KHK ile bağlantılı. Şu ana kadar toplam on KHK yayınlandı ve bunların çoğunun ülkenin politikası, ekonomisi ve toplumu üzerinde kalıcı sonuçları var. Yetkililer sosyal medya ve VPN üzerinden internete bağlanmayı da engellediler ve bu yılın mayıs ayında demokratik yolla seçilmiş 130’dan fazla milletvekilinin dokunulmazlıklarının kaldırılmasının akabinde geçtiğimiz hafta muhalefette olan HDP’nin 11 üyesini tutukladılar. HDP meclis çalışmalarını askıya aldığını duyurdu. 15 medya kuruluşu daha kapatıldı ve neredeyse 100 gazeteci cezaevinde.

ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow: “Hükümetin ifade, örgütlenme, toplanma hakkına saldırma ve hatta parlamento üyelerini tutuklama yoluna başvurmasıyla Türkiye’de demokrasi tam anlamıyla göstermelik bir demokrasiye dönüşüyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan yine, zor kullanarak iktidarı ele geçirmeyi başaramayan itibarsız bir azınlığın yaptıklarını demokrasinin en temel yapıtaşlarını ortadan kaldırmanın gerekçesi olarak kullanıyor. ITUC daha önce Türkiye’nin diktatörlüğe doğru kayma riski bulunduğu ve sıradan işçilerin sadece etnik kökenleri temelinde ya da siyasi görüşleri nedeniyle cezalandırılmakta olduğu uyarısında bulunmuştu.” dedi.

ETUC Yönetim Kurulu Olağanüstü Toplantısında Komisyon Başkanı Jean-Claude Juncker ın kaygılarını ileten ETUC Genel Sekreteri Luca Visentini, “Türkiye ILO Sözleşmelerinin yanı sıra uluslararası ve Avrupa Anlaşmalarında güvence altına alınan demokratik değerler ve sendikal özgürlüklerin yanında hukukun üstünlüğü ilkesine saygı duymak zorundadır. Darbe girişimini kınıyoruz, ancak çoğunlukla bir kanıt olmaksızın yüzlerce işçinin ve ailesinin geçim kaynaklarının zarar görmesini kabul etmemiz mümkün değil.” şeklinde konuştu.

ITUC ETUC