Image Map

İzmir’de “Olağanüstü hal, sendikal haklar, özel istihdam büroları, işçi sağlığı ve iş güvenliği” eğitimi

bekko

DİSK Ege Bölge Temsilciliğinin İzmir’de düzenlediği “Olağanüstü hal, sendikal haklar, özel istihdam büroları, işçi sağlığı ve iş güvenliği” eğitimi 14 Kasım Pazartesi günü Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi’nde gerçekleşti.

Panelin açılışında konuşan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 15 Temmuz ve ardından gelen süreçle ilgili önemli değerlendirmelerde bulundu. Konuşması sırasında 12 Eylül sürecinden örnekler veren Beko, “15 Temmuz darbe girişimine çok sert bir tepki koyduk. Ama maalesef siyasi iktidar bu darbe girişimini fırsata dönüştürme konusunda yol almaya çalışıyor. Ülkedeki demokratik kitle örgütleri, sendikalar ve siyasi partiler üzerindeki baskılar arttırıldı. Bir gecede çıkartılan KHK’larla 370 kitle örgütü kapatıldı. Radyolar kapatıldı, 15’e yakın televizyonun fişi çekildi. 6 milyona yakın oy alan bir siyasi partinin milletvekillerini cezaevine gönderiyorsunuz. Biz demokrasiden, insanlıktan yanayız. Ondan dolayı biz DİSK’iz.” dedi.

beko-dan-izmir-de-flas-ohal-aciklamasi-146207

Cumhuriyet gazetesi yöneticilerinin tutuklanmasının, demokratik kitle örgütlerinin kapatılmasının, üniversitelerden ihraç edilen akademisyenler hakkında alınan kararların siyasi olduğunu da vurgulayan Beko sözlerine şöyle son verdi: “İfade özgürlüğü anayasa ve ülkemizin de taraf olduğu Avrupa’daki sözleşmelerle güvenceye alınmıştır. Ancak bugün ne anayasayı dinleyen var, ne de barışı, kardeşliği ve özgürlüğü takan var… Ben de endişeliyim ama korkmuyorum. Sizler de korkmayın. Biz bu topraklarda 15-16 Haziran’ları yaratan bir konfederasyonuz. 1 Mayıs’ı yaratan işçiler iktidardan korkmak yerine siyasi iktidara karşı mücadele etmelidir. Birlik beraberliğe her zamankinden daha çok ihtiyacımız var. Karanlığa küfretmeyin. Türkiye’nin aydınlığı için bir mum yakın.”

Açılış konuşmalarının ardından Kani Beko’ya DİSK’e bağlı sendikalardan Emekli-Sen tarafından bir plaket takdim edildi.

bekoiceri

Panel kapsamında Doç.Dr. Aziz Çelik ve DİSK Hukuk Dairesi Müdürü Avukat Necdet Okcan “Olağanüstü hal, sendikal haklar, özel istihdam büroları, işçi sağlığı ve iş güvenliği” başlıklarında sunumlarını gerçekleştirdi. Panelde insan hakları ve sendikal hakların olağanüstü hal altında sınırlanamayacağı vurgulanırken çıkarılan kararnamelerle olağanüstü halin hukuk dışı uygulamalara kaynaklık ettiği saptandı. İşçi sağlığı ve iş güvenliği ile sermaye birikim süreçleri arasındaki ilişkinin tartışıldığı panelde, 6331 sayılı yasayla bu alanın piyasaya devredilmesinin yarattığı sorunlar ele alınarak, işçi sağlığı ve iş güvenliği mücadelesinin nasıl yürütülmesi gerektiği konuşuldu.

ef941143-9701-4c42-8578-c4ec9d2f0a6d

ITUC ETUC