Image Map

KAMUYA YÜK OLAN TAŞERON İŞÇİLER DEĞİLDİR!

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun, taşeron işçilere kadro konusu ile ilgili yaptığı açıklama:

KAMUYA YÜK OLAN TAŞERON İŞÇİLER DEĞİL, İŞÇİLERİN EMEĞİ ÜZERİNDEN BESLENEN TAŞERON ŞİRKETLER VE KADRO HAKKINI SEÇİM VAADİ HALİNE GETİRİP OY SAĞLAMAYA ÇALIŞAN SİYASETÇİLERDİR.

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş, Bakanlar Kurulu toplantısı sonrasında yaptığı açıklamada taşeron işçilere “kadro vaadi”nin yerine getirilmesi için çalışmaların tamamlanmadığını, “son noktaya gelinmediğini” açıkladı.

Alınan kararın 720 bin vatandaşı ilgilendirdiğine değinen Kurtulmuş “Öyle bir uygulama yapmak durumundayız ki; hem vatandaşlarımızın beklentilerini karşılayalım hem de devletin çekemeyeceği bir yükü kamunun üzerine koymayalım. Titizlikle bunlar çalışıldı. Son noktaya gelse teferruatıyla bilgilendirirdim ama çerçevesi konuşuldu. İnşallah bu anlamda adımlar atılacak” dedi.

Seçimlerin ardından bir yılı aşkın bir süre geçmesine rağmen hükümet bu vaadini yerine getirmemekte, “çalışmaların sürdüğü” bahanesiyle işçileri oyalamaya, işçilerin umutlarıyla oynamaya devam etmektedir.

İktidar partisinin seçimlere giderken üzerinde çalışma yapmadan bir vaatte bulunması, devlet yönetme ciddiyetinden uzak bir tutumdur.

Seçimden önce umutları istismar edilerek “oy deposu” olarak görülen taşeron işçilerinin seçimlerin ardından “kamuya yük” olarak tarif edilmesi de kabul edilemez.

İşçiler hastanelerde, belediyelerde, karayollarında kamuya hizmet üretmektedir.  Kamuya yük olan, taşeron işçilerin emeği üzerinden beslenen taşeron şirketler ve kadro hakkını seçim vaadi haline getirip oy sağlamaya çalışan siyasetçilerdir.

Daha önceden defalarca dile getirdiğimiz gibi “İnsan ihaleyle çalıştırılmaz, kadro haktır, seçim vaadi olamaz.”

Tüm taşeron işçilere ayrımsız-kayıtsız-şartsız kadro hakkı için mücadeleye devam edeceğiz.

ITUC ETUC