Image Map

Artık yeter! Bu topraklar kana ve gözyaşına doydu!

İstanbul’da yaşanan katliamla ilgili olarak DİSK Ege Bölge temsilciliği tarafından DİSK Genel Başkanı Kani Beko‘nun katılımıyla bir basın toplantısı yapıldı.

13.12.2016 Salı günü saat 11.00’de İzmir Eğitim-Sen 1 No’lu şubede gerçekleşen basın toplantısına DİSK Ege Bölge Temsilcilisi Memiş Sarı, DİSK üyesi sendikaların şube yöneticileri ve DİSK üyelerinin yanı sıra KESK Dönem Sözcüsü Bahri Akkan ve TMMOB İKK Sözcüsü Melih Yalçın da katılarak destek verdi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

ARTIK YETER! BU TOPRAKLAR KANA VE GÖZYAŞINA DOYDU!

Türkiye kara ve acılı günlerinden birini daha yaşadı.

İstanbul Dolmabahçe’deki insanlık dışı katliamda 44 insanımızı yitirdik. Öncelikle bu katliamı şiddetle lanetliyor, ölenlere rahmet, yakınlarına başsağlığı, yaralılara da acil şifalar diliyoruz.

Bizler artık bıktık usandık. Her gün terörü lanetliyoruz, her gün katliamları lanetliyoruz, her gün savaşı lanetliyoruz. Ama bu ülkede insanlarımız maalesef her gün yitip gitmeye devam ediyor. “Artık yeter! Bu ülke toprakları kana ve gözyaşına doydu” diyoruz ancak ne kan duruyor ne gözyaşı…

Tekrar tekrar aynı filmi izliyoruz, tekrar tekrar aynı acıları yaşıyoruz.

Bizler 10 Ekim 2015’te Ankara’da Türkiye Cumhuriyeti’nin en büyük kitle katliamlarından birine hedef olduk. Dostlarımızı, arkadaşlarımızı, çocuklarımızı toprağa verdik. O nedenle bizler katliamların acısını çok yakından biliyoruz. Patlayan her bomba bizi biraz daha öldürüyor. Ölen her insanımızla hep beraber ölüyoruz. Kolu kanadı kırılan her insanın acısını bedenimizde hissediyoruz.

Yazık bu ülkeye; yazık bu insanlara; yazık bu güzelim topraklara. Ancak yazık diyerek geçemeyiz. Bizler bu ülkenin yurttaşları olarak artık korkmadan, çekinmeden soru sormaya başlamalıyız. Katliamları omuz omuza lanetlerken yıllardır bu ülkeyi tek başına yönetenlere soru sormaktan da korkmamalıyız. Ben buradan soruyorum:

Türkiye’de genel seçimlerin yapıldığı Haziran 2015’ten itibaren 20’nin üzerinde bombalı saldırıda yüzlerce yurttaşını yitirmiş olması tesadüf müdür? Neden Türkiye o tarihten itibaren şiddet sarmalına girdi?

7 Haziran 2015 seçimlerinde “tek başına iktidar” çıkmadığı için kan akıyor dediler. Eğer iktidar partisine oy verilirse, tek parti iktidarı kurulursa kanın duracağını, kurulmazsa “kaos” geleceğini söylediler.

7 Haziran’ı yok saydılar, yeniden seçime girdiler. Tek parti hükümetini de kurdular. Peki akan kan durdu mu, katliamlar bitti mi, terör son buldu mu? Hayır. Aksine tırmandı.

O zaman bizin bir yurttaşlık görevimiz var: Ülkemiz topraklarının neden her gün kanla yıkandığını, neden gözyaşlarının dinmediğini, “vaatlerin” neden gerçekleşmediğini sormalıyız.

Daha Dolmabahçe’de yaralanan ve ölen insanlar yerden kaldırılmamışken sorumsuzca “Başkanlık” açıklamaları yapanlara sormalıyız. İnsanlar ölürken, siyasi hesaplar peşinde koşmak insanlığı öldürmek değil midir?

“İstikrar” vaadi ile yönetime gelen bir iktidarın, “istikrar” adına attığı her adımın Türkiye’yi daha da istikrarsızlaştırdığını sorgulamak zorundayız.

“Teröre karşı çözüm olağanüstü hal” diyenlere sormak zorundayız. Olağanüstü hal ile amacınız, terörü mü bitirmek sizin gibi düşünmeyen muhalifleri mi bitirmek! Gazeteciler hapiste, milletvekilleri hapiste, belediye başkanları hapiste, akademisyenler işsiz, öğretmenler işsiz ama büyük kentlerin göbeğinde yüzlerce kilo bomba yüklü araçlar patlamaya devam ediyor. Bunun hesabını sormak zorundayız.

Bugün “soru sormak” bir yurttaşlık görevi olduğu kadar insanlık görevidir. İçeride ve dışarıda savaşı/çatışmayı tercih eden politikaları, bu ülkenin kurucu ilkelerinden olan “yurtta barış, dünyada barış” ilkesinin neden terk edildiğini sorgulamak zorundayız.

Korkmadan sormalıyız, korkmadan konuşmalıyız. Terörden de baskıdan da OHAL’den de korkmuyoruz. Laik, demokratik, sosyal bir hukuk devletinde insanca yaşamak, kardeşçe yaşamak, barış içinde yaşamak istiyorsak korkmadan, yılmadan omuz omuza vermeliyiz.

Son sözüm şudur. Görmeyen gözler görsün, duymayan kulaklar duydun: Terörle, şiddetle, çatışmayla, savaşla bu ülkenin hiçbir sorunu çözülemez.

Bu insanlık dışı saldırıyı bir kez daha lanetliyor, kana ve gözyaşına doyan bu topraklarda acıların, ölümlerin artık son bulmasını diliyoruz.

ITUC ETUC