Image Map

ASGARİ ÜCRETE YAPILAN ZAM ALDATMACADIR

DİSK Yönetim Kurulu adına DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 29 Aralık 2016’da açıklanan 2017 yılı asgari ücretine ilişkin bir açıklama yaptı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

ASGARİ ÜCRETE YAPILAN ZAM ALDATMACADIR

YAPILAN 104 TL ZAMMIN NEREDEYSE TAMAMI ZORUNLU BES’e ve VERGİYE GİDECEK

ZORUNLU BES VE VERGİ DİLİMİ SEBEBİYLE ASGARİ ÜCRET AGİ HARİÇ 1200TL CİVARINA GERİLİYOR!

ASGARİ ÜCRET 2017’de YAŞANACAK ENFLASYON NEDENİYLE İYİCE ERİYECEK

Asgari ücrete çalışanlarla dalga geçercesine 104 TL zam yapıldı. Bu zam kabul edilemez.

Bu zam asgari ücretin yine asgari geçim düzeyinin, açlık sınırının altında kalması anlamına geliyor.

Bu zam miktarı devletin kendi verileri ile de çelişiyor. TÜİK asgari ücret tespit komisyonuna sunmuş olduğu verilerde bir işçinin asgari geçim maliyetini 1669 TL olarak belirtmişti. Hükümet, işçilerin ve sendikaların taleplerini dikkate almadığı gibi, bir devlet kurumunun sunmuş olduğu verileri de dikkate almadı.

Öte yandan asgari ücrete 104 TL zam yapıldığı iddiası gerçek dışıdır, aldatmacadır. Yapılan 104 TL zam Zorunlu BES vergi artışı ile geri alınacaktır. 2017’de uygulanmaya başlayacak zorunlu BES ile birlikte asgari ücretliden 53,3 TL kesinti yapılacaktır. Böylece asgari ücrete 104 TL değil 50 TL zam yapılmış oldu. Ancak bu 50 TL zam da vergi dilimlerinde yapılan hile ile işçinin cebinden uçacaktır.

2017 yılı için yüzde 15’lik ilk vergi dilimi 12 bin 600 TL’den 13 bin TL’ye yükseltildi. Vergi dilimindeki artış sadece yüzde 3.1 oldu. Enflasyon artışı ise en az yüzde 7 olarak bekleniyor. Vergi dilimleri enflasyondan ve asgari ücretten çok daha az arttığı için 2017 yılında asgari ücretliler daha çok vergi verecek. 2016’da 9. ayda yüzde 20’lik ikinci vergi dilimine giren asgari ücretliler 2017’de 7. aydan itibaren yüzde 20’lik ikinci vergi dilimine girecek. Böylece asgari ücretliye yapıldığı söylenen 104 TL zam zorunlu BES ve vergi artışı ile geri alınmış olacak.

Öte yandan 1404 TL net asgari ücretin yaklaşık 133 TL’si asgari geçim indirimidir. Bu miktar işverenler tarafından ödememekte, bütçeden karşılanmaktadır. İşverenler tarafından işçiye ödenen asgari ücret 1270 TL civarında kalacaktır. Zorunlu BES ve vergi diliminden kaynaklanan kayıplar da dikkate alındığında işçinin eline geçecek olan asgari ücret, AGİ hariç 1200TL seviyesine düşmüştür.

Döviz kurlarında yaşanan artışın etkisiyle 2017 yılında enflasyonda meydana gelecek artış asgari ücreti iyice eritecektir. Asgari ücret sefalet ücreti olarak kalacaktır.

Yeni açıklanan asgari ücret konfederasyonumuzun görüşlerini bir kaz daha doğrulamıştır:

Asgari ücret geçim ücreti olmalıdır.

Asgari ücret işçinin ailesi de hesaba katılarak hesaplanmalıdır.

Asgari ücret vergi dışı bırakılmalı ve net olarak ödenmelidir.

ITUC ETUC