Image Map

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Müezzinoğlu DİSK’i ziyaret etti

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ve Çalışma Genel Müdürü Nurcan Önder DİSK’i ziyaret etti. 7 Aralık 2016 Çarşamba günü Ankara’da DİSK/Genel-İş Sendikasındaki ziyarete, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel-İş Genel Sekreteri Cafer Konca, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, Sosyal-İş Sendikamızın Genel Başkanı Metin Ebetürk, BTO-Sen Sendikası Genel Başkanı Ayvaz Şeker, Genel-İş Genel Yönetim Kurulu üyeleri Mahmut Şengül ve Mehmet Güleryüz’ün yanı sıra sendikalarımızın şube yöneticileri ile DİSK’li işçiler katıldı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko yapılan basın toplantısında kıdem tazminatının fona devredilmemesi gerektiğini belirterek “işçiler kıdem tazminatımıza dokunma diyor” dedi.

Taşeron işçilere “amasız fakatsız kadro” verilmesi talebini bir kere daha ifade eden Kani Beko, taşeron şirketlerde imzalanan toplu sözleşmelerin uygulanmasında yaşanan problemlerle yürürlük süresi sona erecek taşeron toplu sözleşmelerdeki hakların yeni sözleşme imzalanıncaya kadar devam etmesini sağlayacak düzenlemenin yönetmelikte yapılmasını talep etti. Bununla ilgili Bakan Müezzinoğlu’na bir dosya sunuldu.

Güneydoğu ve Doğu Bölgelerinde atanan kayyumlarla birlikte haksız, hukuksuz ihraç edilen işçilerin işlerine geri döndürülmesi gerektiğine vurgu yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko iş güvencesinin sağlanması gerektiğini belirterek, ihraç edilen DİSK’lilerle ilgili de bir dosyayı Bakana sundu.

Kani Beko asgari ücretle ilgili de şunları söyledi: “Asgari ücretin daha önce çok değerli akademisyenler ve bilim insanlarıyla birlikte yaptığımız çalışmada 1800 TL olması gerektiğini belirlemiştik. Daha sonraki dönem bu 1900 oldu. Bu belirlememiz bütün siyasi partileri etkiledi ve seçim talepleri arasına asgari ücret zammını aldılar. Hükümetin asgari ücreti belirlerken bir kişi üzerinden değil dört kişilik bir ailenin ihtiyaçları üzerinden değerlendirme yapması gerekir diyoruz. Bu dönemde asgari ücretin en az 2000 TL olması gerektiğini belirtiyoruz.”

DİSK Genel Başkanı Kani Beko hazırlanan”asgari ücret” raporunu Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr.Mehmet Müezzinoğlu’na takdim etti.

Kani Beko on milyona yakın emeklinin bulunduğunu ve emeklilerin sorunlarının da bir an önce ele alınıp çözüme kavuşturulması gerektiğini belirtti.

Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Dr. Mehmet Müezzinoğlu ise yaptığı açıklamada kıdem tazminatı üzerine çalışmaların devam ettiğini bütün işçileri kapsayacak, güvence sağlayacak bir çalışma yaptıklarını söyledi. Asgari ücret konusunda bir çok önerinin masada olduğunu ve değerlendirildiğini belirten Müezzinoğlu ihraç edilen işçilerle ilgili de dosyayı DİSK’ten aldığını İçişleri Bakanı ile de konuyu değerlendireceklerini ve haksız yere işten atılmaları doğru bulmadıklarını ifade etti.

Ziyaretle ilgili TV haberleri 

ITUC ETUC