Image Map

İşsizlik ve Güvencesizlik Kıskacında Kadın Emeği Konferansı tamamlandı

DİSK Ege Bölge Temsilciliği, İzmir’de “İşsizlik ve Güvencesizlik Kıskacında Kadın Emeği” konulu bir konferans düzenledi. Konferans öncesi DİSK Kadın Komisyonu tarafından yapılan basın açıklamasında “Asgari ücret 2000TL net olsun, referandum yapılsın” denildi.

Selahattin Akçiçek Kültür Merkezi, 14 Aralık 2016 Çarşamba günü düzenlenen İşsizlik ve Güvencesizlik Kıskacında Kadın Emeği Konferansı’na ev sahipliği yaptı. Konferans öncesinde yapılan basın açıklamasında kadın işçiler asgari ücrete dair taleplerini dile getirdi. Açıklamada konuşan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, asgari ücretin kadınlar açısından ayrı bir önem taşıdığını belirtti. Çerkezoğlu, “Her ne kadar 7 Haziran seçim sonuçlarını tanımayıp ülkeyi kan gölüne çevirseler de, hep bu söylemi kullanıyorlar. Bu nedenle biz diyoruz ki, asgari ücret de işçilere sorulsun, sandık kurulsun” diyerek sözlerini tamamladı.

Çerkezoğlu: “Siyasi iktidar her şeyi halka sormaktan bahsediyor. O halde asgari ücret de işçilere sorulsun, sandık kurulsun.”

Basın açıklamasının ardından başlayan ve DİSK’e bağlı sendikalardaki kadın işçilerin ve yöneticilerin yoğun katılım gösterdiği Konferans’ın açılış konuşmalarını DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı ve DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu yaptı. DİSK Kadın Komisyonu üyelerinin, Emekli-Sen Sendikamızın Genel Sekreteri Nevin Kızılöz‘ün ve Genel-İş Sendikamızın Konut İşçileri Şube Başkanı Nebile Irmak Çetin’in de katıldığı Konferans’ta bir sunum gerçekleştiren Doç. Dr. Melda Yaman Öztürk, güvencesizleştirme ve esnek çalıştırmanın yaygınlaşmasının ataerkil sistemi güçlendirdiğini belirtti. Türkiye’de her on kadından yalnızca ikisinin çalışabildiğine dikkat çeken Öztürk’ün sunumunun ardından Konferans forum bölümüyle devam etti. Forumda söz alan kadınlar, ortak bir örgütlenme ve mücadele çizgisi oluşturmak üzerine konuştu.

Konferansa Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş ve Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar da katıldı. Pekdaş ve Uyar, kadınların yerel yönetimlerde söz sahibi olmasının önemine değindi.

Konak Belediye Başkanı Sema Pekdaş

Urla Belediye Başkanı Sibel Uyar

 

ITUC ETUC