Image Map

Soma A.Ş.’nin patronu sonunda mahkemeye çıktı

Soma A.Ş.’nin patronu Alp Gürkan, Soma Davası avukatlarının uzun uğraşları sonucu, katliamın üzerinden 3,5 yıl sonra bugün hakim karşısına çıktı. DİSK Yönetimi, davada hazır bulundu.

26 Aralık 2016 Pazartesi günü, İstanbul 18. Ağır Ceza Mahkemesinde görülen duruşmada başta Soma’da yakınlarını kaybeden madenci aileleri olmak üzere, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Adil Çiftçi, DİSK’e üye sendikalardan Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş, Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Arslan ve Sine-Sen Genel Başkanı Zafer Ayden, DİSK’e üye sendikaların genel merkez ve şube yöneticileri ile DİSK avukatları hazır bulundu.

Müşteki ailelerin kaydedilmesiyle başlayan duruşmada ilk olarak Soma A.Ş.’nin patronu Alp Gürkan’ın savunması alındı. Beraatini isteyen Gürkan’a madenci aileleri tepki gösterdi. Avukatların sorularına kaçamak cevaplar veren Gürkan, bir müddet sonra sorulan hiçbir soruya yanıt vermeyeceğini belirtti.

Duruşmanın ardından Çağlayan Adliyesi önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi. Açıklamada ilk sözü DİSK Genel Başkanı Kani Beko aldı. Madenin üretim planı yıllık 1,5 milyon ton iken yılda 3 milyon ton kömür çıkarıldığını belirten Beko, “böyle bir üretim zorlamasının olduğu ve işçi sağlığı ve iş güvenliğine dair önlemlerin alınmadığı yerde katliam kaçınılmazdır” dedi. Soma’nın, Ermenek’in, Şirvan’ın tekrarlanmaması için bu mahkemeden ders niteliğinde bir karar beklediklerinin altını çizen Beko, DİSK olarak Soma Davası’nın takipçisi olacaklarını belirtti.

Beko’nun ardından avukatlar adına söz alan Av. Denizer Şanlı ve Manisa Barosu Genel Sekreteri Av. Seçil Ege Değerli, dava sürecine ilişkin bilgi verdi.

ITUC ETUC