Image Map

“Örgütlenme hakkımız yargılanamaz”

Cam Keramik İş Sendikamızın 2015 yılında örgütlenme çalışmaları yürüttüğü SeraPool fabrikasında işverenin şikayetiyle açılan davanın ilk duruşması öncesinde Adliye önünde DİSK Yönetim Kurulu üyelerinin de katıldığı basın açıklaması yapıldı

Cam Keramik İş Sendikamızın 2015 yılında örgütlenme yürüttüğü SeraPool fabrikasında sendikal nedenle işten çıkartılan işçiler ve sendika yöneticilerinin de dahil olduğu 115 kişi hakkında işverenin şikayetiyle “iş ve çalışma hürriyetini ihlal” iddiasıyla dava açıldı.

İstanbul Anadolu 16.Asliye Ceza Mahkemesinde açılan ve duruşmaları üst üste 4 gün sürecek olan ceza davasının ilk duruşması öncesinde adliye önünde düzenlenen basın açıklamasına Serapool işçileri, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş, Sine Sen Genel Başkanı Zafer Ayden, DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Adil Çiftçi, sendikalarımızın genel merkez ve şube yöneticilerinin yanı sıra siyasi partilerden ve demokratik kitle örgütlerinden temsilciler katıldı.

Burada bir konuşma yapan Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş, “Bu dava son dönemin en büyük davalarından biridir. İtirazımızı ciddi bir biçimde dile getiriyoruz. Emeğin örgütlenmesi yargılanamaz” dedi.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu da “SeraPool direnişi tarihimizde ciddi bir kadın direnişi olarak yerini aldı. Yargı kararlarıyla haklılıkları defalarca tescillendi. Ama bu davayla işçi sınıfından intikam alınmaya çalışılıyor. Bu dava fiilen gerçekleştirilen baskı rejiminden bağımsız değildir. Baskı rejiminde işçilerin en temel hakkının nasıl ortadan kaldırılacağının örneğidir. İşçilerin örgütlenme hakkı engellenemez. Tüm arkadaşlarımızın beraat etmesini talep ediyorum” dedi.

Basın açıklamasını Cam Keramik-İş Sendikası Uzmanı Şener Doğan okudu. Bu davanın, SeraPool patronunun sınıf kinini gösterdiğini belirten Doğan, “Bir savcının ve bir hakimin böyle bir karar verip hiç karakol ve mahkeme yüzü görmemiş işçileri sanık sıfatıyla yargılaması tam bir hukuksuzluk örneği, tam bir skandaldır” dedi. SeraPool işçilerinin ceza davası nezdinde son yılların en büyük toplu işçi davasıyla karşı karşıya olunduğunu belirten Doğan sözlerini şöyle sürdürdü: “SeraPool işçileri kazandıkları davalarla haklılığını defalarca kanıtlamıştır. Bu yüzden Serapool patronunun açmış olduğu dava meşru değildir. Mahkemenin yapması gereken bu davayı düşürmektir.”

Bugün gerçekleşen ilk duruşmada suçlamaları kabul etmeyen işçiler, dava sonucunda hükmün açıklanmasının geri bırakılması gibi bir kararı dahi kabul etmeyeceklerini belirterek beraatlerini talep etti.

ITUC ETUC