Image Map

DİSK 50. YILINI KUTLUYOR

DİSK 50. YILINI KUTLUYOR

50. YILIMIZDA DEMOKRASİYİ KURMAK İÇİN BİRLEŞELİM!

DİSK’liler ve DİSK dostları 50. Kuruluş yıldönümü etkinliğinde buluşuyor.

Şişli Kent Kültür Merkezi’ndeki etkinlik, 13 Şubat 2017, Pazartesi günü, saat 19.00’da, açılış kokteyliyle başlayacak. Bandista’nın şarkılarıyla açılış kokteyli ile başlayacak olan gecede Genco Erkal, Timur Selçuk, Zülfü Livaneli, Erdal Güney, Kardeş Türküler ve DİSK Korosu sahne alacak.

Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu, tüm üyelerini ve dostlarını 50. kuruluş yıldönümü etkinliğine davet ediyor.

Tarih  : 13 Şubat 2017, Pazartesi

Saat   : 19.00

Yer     : Şişli Kent Kültür Merkezi (Halaskargazi Cd. No: 168, Şişli)

DİSK TARİHİNDEN NOTLAR

DİSK (Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu) işçilerin doğrudan iradesi ile, Türkiye Maden-İş, Lastik-İş, Gıda-İş, Basın-İş ve Türk Maden-İş sendikaları tarafından 13 Şubat 1967 tarihinde kuruldu.

Sınıf ve kitle sendikacılığının Türkiye’deki ilk ve tek temsilcisi olan DİSK, devletten ve sermayeden bağımsızlığı ve sendika içi demokrasiyi temel ilkeleri olarak belirledi. DİSK’e bağlı sendikaların kazanımları işçi sınıfının DİSK’e ilgisini artırdı. Diğer konfederasyonlara göre daha iyi koşullarda toplu sözleşmeler, daha yüksek sosyal haklar, iş yerinde üst arama uygulamalarının kaldırılması ve fazla mesailerde işçi onayı zorunluluğu gibi işçilerin “saygı” taleplerine dair kazanımlar DİSK’i giderek büyüttü.

DİSK kuruluşunun ardından sadece kendi üyelerinin değil tüm ezilen ve sömürülen kesimlerin hakları için mücadele etmeyi kendine görev bildi. 1970’lerde örgütlenen 15-16 Haziran Direnişi, 1 Mayıslar, DGM Direnişi, 16 Mart Faşizme İhtar Eylemi ve Demokrasi Mitingleri nedeniyle her zaman hedefte oldu. 1 Mayıs 1977 Taksim Mitingi kontrgerillanın saldırısına uğradı, 37 kişi yaşamını yitirdi. Kurucu Genel Başkan Kemal Türkler bir suikast ile öldürüldü. 12 Eylül askeri darbesi sonrası yöneticileri hapishanelere atıldı, öldürüldü, faaliyetleri yasaklandı ve mal varlığına el konuldu.  DİSK’in 261 yöneticisi ve 3 uzmanı cunta mahkemelerinde toplam 2053 yıl hapis cezası aldı.

1991′de mahkemenin kararının bozulmasının ve beraata karar verilmesinin ardından 1992’de DİSK’in faaliyetleri yeniden başladı. O tarihten bugüne emek ve demokrasi mücadelesini büyüten DİSK, bugün 22 sendikasıyla mücadelesini sürdürüyor.

DİSK, kıdem tazminatlarının kaldırılmasına karşı “Köleliğe Karşı #Direnİşçi” kampanyasını örgütlemiş, asgari ücret tespiti konusunda yürüttüğü çalışmalarla ülke gündemini belirlemiş, her ay yayınladığı işsizlik raporlarıyla bilimsel çalışmalar için ölçüt olmuş, referans gösterilmiştir.

DİSK’in tarihsel birikimi olan emek ve demokrasi mücadelesi, 50. Yılımızı kutladığımız bugünlerde yürünecek olan yolu aydınlatmaktadır. 7 Şubat 2017’de düzenlediği bir basın toplantısıyla referandum tavrını “Memleketin ve İşçilerin Geleceği İçin Hayır” diyerek açıklayan DİSK; bu tarihsel anda, temel ilkelerine, mücadele tarihine ve emekçilerin özlem ve taleplerine dayanan; ülkenin geleceğini gözeten, örgütün iradesini ortaya koyan açık bir tutum alarak işçilerin “Hayır”ını örgütlemeyi önüne bir hedef olarak koymuştur.

Tüm DİSK’lileri ve DİSK dostlarını, 50. Kuruluş yıldönümü etkinliğimize bekliyoruz.

ITUC ETUC