Image Map

DİSK Genel Başkanı Kani Beko “Suruç davası”nda beraat etti

Genel Başkanımız  Kani Beko hakkında, 34 canımızın yaşamını yitirdiği Suruç Katliamı sonrasında yapılan basın açıklamasındaki konuşması nedeniyle açılan “Cumhurbaşkanı’na hakaret”  davası beraat ile sonuçlandı.

Davanın Bakırköy 2. Asliye Ceza Mahkemesi’nde görülen bugünkü (7 Şubat) karar duruşmasında savunmasını veren Genel Başkanımız Kani Beko, ülkenin yönetiminin başında siyasi olarak sorumlu olduğunu düşündüğü bir politikacıya, politik eleştiri olarak sarf ettiği ifadelerin düşünceyi açıklama özgürlüğü çerçevesinde bir açıklama olduğunu, suç oluşturmadığını söyledi.

20 Temmuz 2015’de Urfa’nın Suruç ilçesinde ülkemizin en büyük katliamlarından biri yaşandığını hatırlatan Kani Beko, 21 Temmuz 2015 tarihinde KESK, TMMOB ve TTB başkanları ile birlikte Suruç’ta bir basın açıklaması yaptıklarını belirtti. Basın açıklaması yapıldığı sırada katliamın yapıldığı yerde hala ölenlerin kanının durduğunu söyleyen Genel Başkanımız Beko, bu yaşananlarda ülkeyi uzun süredir yönetenlerin sorumluluğunu vurguladıklarını ifade etti.

Suudi Arabistan’da Kralı öldüğünde yas ilan edilip Türkiye’de IŞİD’in katlettiği gençlerimiz adına bir gün yas ilan edilmemesini eleştirdiğini hatırlatan Kani Beko, eleştiri yapmanın hak olduğunu vurguladı.

Kani Beko savunmasında şu saptamalarda bulundu:

“Keşke bizim eleştiri ve uyarılarımıza kulak verilseydi, keşke haklı çıkmasaydık da 10 Ekim 2015’de Ankara Emek Barış Demokrasi mitingine,  İstanbul Sultanahmet Meydanına, Ankara Merasim Sokağa, Kızılay’a, İstanbul Taksim’e, Beşiktaş’a,  Kayseri’ye, Ortaköy Reiana’ya yapılan ülkemiz tarihinin en büyük ve hain saldırıları ile sarsılmasaydık”

Avukat savunmalarını da alan mahkeme davanın CMK 223/8 gereğince düşmesine karar verdi.

 

ITUC ETUC