Image Map

HALKIMIZ “HAYIRLI” BİR BAHARA KAVUŞACAKTIR

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun Newroz/Nevruz Bayramı mesajı:

HALKIMIZ “HAYIRLI” BİR BAHARA KAVUŞACAKTIR

Halkların, toplumların tarihinde, coşkuyla kutlanan, özel önem taşıyan günler, dönemler vardır. Ortak sevinçlerin, acıların ve mücadelelerin ifadesi olan bu günler kuşaktan kuşağa aktarılır, halk kültürünün bir ögesi haline gelir. Ortadoğu, Asya ve Avrupa’yı birbirine bağlayan, içinde yaşadığımız bu coğrafyanın da, barış ve kardeşliği, hoşgörü ve dayanışmayı yücelten önemli günleri, bayramları, destanları var.

Bölgedeki işbirlikçi egemen güçler emperyalistlerin çıkarları ve politik yönelimleri doğrultusunda kendi sistemlerini baskı, zor ve şiddet kullanarak oturtmaya çalıştıkça, bölge halklarının büyük isyan ve başkaldırılarına da neden oldu.

İşte bu başkaldırılardan bir tanesi de, yüzyıllardır Anadolu’dan Asya’ya kadar pek çok halkın bugüne kadar ‘Kurtuluş Günü’ (baharın gelişi) olarak kutlanan Newroz/Nevruz Bayramı’dır.

İçinde bulunduğumuz koşullarda yaslarımızla, acılarımızla beraber böylesi bir günde herşeye rağmen barışa, kardeşliğe zalimlerin yenileceğine dair umudumuzu tazelemeliyiz.

Baharın gelişi, farklı kimliklerimiz nedeniyle birbirimizi düşman görerek değil, el ele verip karanlık bulutları dağıtarak mümkündür. Yanyana çalışarak, alınteri dökerek hayatı birlikte yaratan emekçilerin, insanca, özgürce, kardeşçe yaşayacakları bir toplumu ve dünyayı da yine birlikte kuracaklarına inancımız tamdır.

Efsanedeki zalim Dehak’a “Hayır” diyen demirci Kawa’nın yolunda giderek tek adamlığa, demokrasinin tasfiyesine karşı iradesine sahip çıkan halkımız bu ülkeye baharı tüm renkleriyle getirecektir. Halkımız “hayırlı” bir bahara kavuşacaktır.

Newroz/Nevruz bayramının ülkemizdeki ve Ortadoğu’daki çatışmaların, katliamların, savaşların ve ölümlerin sona ermesine, kalıcı barışa ve kardeşliğe vesile olmasını dileriz.

Nevruz kutlu olsun!

Newroz Pîroz Be!

 

ITUC ETUC