Image Map

1 Mayıs Şehitleri Anıldı

1 Mayıs 2017 Komitesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs Mücadele, Birlik ve Dayanışma Günü kapsamında katledilen işçi ve emekçileri anmak amacıyla Taksim Kazancı Yokuşu, Şişhane ve Kadıköy’de anma etkinlikleri gerçekleştirdi.

29 Nisan 2017 Cumartesi günü, saat 11.00’da, 1 Mayıs 1977’de yitirdiğimiz işçilerin anısına düzenlenen anma etkinliği Taksim Kazancı Yokuşu’nda başladı. Anmaya DİSK Genel Başkanı Kani Beko, KESK Eş Genel Başkanı Lami Özgen, TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da katıldı. DİSK adına konuşan Genel Başkanımız Kani Beko, “Faşist katiller cezalandırılana dek Taksim mücadelemiz sürecek! Taksim’den vazgeçmedik. Taksim bizim sevdamız!” dedi.

Kazancı Yokuşu’ndaki anmanın ardından İstiklal Caddesi boyunca bildiri dağıtımı yapıldı. Cumartesi Anneleri’nin Galatasaray Lisesi önündeki nöbetlerine bir dayanışma ziyareti gerçekleştirildiği bildiri dağıtımının ardından, 1 Mayıs 1989’da katledilen Mehmet Akif Dalcı’yı anmak üzere Şişhane’ye geçildi. Burada 1 Mayıs 2017 Tertip Komitesi adına bir konuşma yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Taksim Meydanının ve 1 Mayıs’ın özgürleştirilmesi mücadelesi, Mehmet Akif Dalcı’nın mücadelesidir.” dedi.

1 Mayıs 1996’da katledilen Hasan Albayrak, Dursun Odabaş ve Yalçın Levent’i anmak için Kadıköy’de düzenlenen anma saat 15.00’da başladı. Burada Tertip Komitesi adına konuşan Çerkezoğlu, tüm işçileri 1 Mayıs meydanlarına çağırdı.

1 Mayıs 1996 şehitlerinin anmasından sonra, Kadıköy Altıyol’da KHK ihraçlarına karşı direnen KESK üyelerine bir dayanışma ziyareti gerçekleştirildi. Her üç anmada da arkadaşlarımızın katledildikleri noktalara karanfil bırakılan etkinlikler, 1 Mayıs çağrılarıyla son buldu.

ITUC ETUC