Image Map

Adana’da işçilerin HAYIRlı buluşması

DİSK’in düzenlediği “İşçilerin Hayırlı Buluşmaları” başlıklı etkinliklerin bir yenisi Adana’da gerçekleşti.

DİSK Çukurova Bölge Temsilciliği, “İşçilerin Hayır Buluşmaları” konulu paneli Seyhan Belediyesi Yaşar Kemal Kültür Merkezi’nde düzenledi. Çok sayıda işçinin ve yurttaşların katıldığı panelde DİSK Genel Başkanı Kani Beko, CHP Parti Sözcüsü Selin Sayek Böke ve CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba konuştu.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, işçilerin yüz yıllık kazanımlarına göz dikildiğini ifade ederek, “Tasarı referandumdan geçmesi durumunda işçiler bir sabah kalktığında kıdem tazminatının KHK ile kaldırılmış olabilecek. İşsizlik fonunu bireysel emeklilik fonuna aktarılmış olarak bulabilecek” dedi.

Kiralık işçilik yasasının iptali için Anayasa Mahkemesi’ne başvurulduğunu hatırlatan Beko, “Yargı, yasama ve yürütme Cumhurbaşkanı’na bağlanırsa bu yasa iptal olur mu?” diye sordu. 2016 yılında, 1970 işçinin iş cinayetlerinde hayatını kaybettiğini hatırlatan Beko, “Soma, Ermenek ve Siirt’i hatırlayın. İşçilerin ölmemesi için Hayır demeliyiz” diye konuştu.

İşsizliğin  yüzde 20 olduğunu belirten Selin Sayek Böke ise “Siz değilseniz, çocuğunuz; çocuğunuz değilse torununuz; torununuz değilse yeğeniniz, ya da komşunuz işsiz. Sabah enflasyon rakamları açıklandı. Son 8 yılın en yüksek seviyesine ulaşmış. Yüzde 11,4 oranında. Bunca işsizlik, enflasyon, gelir adaletsizliği olan bir ülkede konuşmamız gereken Anayasa mı?” diye sordu

Veli Ağbaba da 12 Eylül anayasasının bile meclisten 22 günlük bir süreçten sonra geçtiğini hatırlatarak, bu kadar aceleci bir taslağın darbe anayasalarında bile yaşanmadığını ifade etti. Bir işçinin iş yeri temsilcisi olması için birkaç yıl, okul müdürünün müdür olmak için 5 yıl çalışması gerektiğini dile getiren Ağbaba, “Taslağa göre başkan yardımcısı ya da bakan olabilmek için 18 yaşını doldurmak yetiyor. Aklınıza gelebilecek herkes başkan yardımcısı, bakan olabilir” dedi.

ITUC ETUC