Image Map

Mersin’de İşçilerin Hayırlı Buluşması

Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu (DİSK) tarafından Türkiye’nin çeşitli kentlerinde gerçekleştirilen  ‘İşçilerin Hayır Buluşmaları’ bu defa Mersin’de yapıldı. Yenişehir Atatürk Kültür Merkezinde gerçekleştirilen panelde DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Mersin Milletvekili Fikri Sağlar işçilere seslendi. Çok sayıda işçinin katıldığı panel öncesi Yenişehir Belediyesi Başkanı İbrahim Genç ile DİSK/Genel-İş Sendikası arasında Toplu İş Sözleşmesi imzalandı.  TİS’in imzalanmasının ardından panele geçildi.

Panelde ilk olarak söz alan DİSK Genel Başkanı Beko, devletin kararnamelerle yönetileceğine dikkat çekerek Cumhurbaşkanı’na OHAL ilan etme ve kararname çıkartma yetkisi verileceğini dile getirdi. Bir gecede çıkartılacak kararname ile işçilerin kıdem tazminatı, işsizlik fonu geliri, iş güvencesinin elinden alınabileceğini ifade eden Beko, “Geleceğimiz için, işimiz, aşımız, ekmeğimiz için ‘Hayır’ diyoruz”

İktidar milletvekillerinin oyları ile meclisten geçen kiralık işçi uygulamasını ‘insan ticareti’ olarak değerlendiren Beko, “Kiralık işçinin kıdem tazminatı olamaz, işçi sağlığı iş güvenliği önlemlerinden faydalanamaz, işsizlik fonundan yararlanamaz, 8 aydan fazla çalışamaz. Önümüzdeki dönemde 6 buçuk milyon işçi bu kapsamın içine girecek. Eğer referandumdan ‘Evet’ çıkarsa 6 buçuk milyon çalışanın kiralık işçi olmasına ‘Evet’ demiş olacaksınız. Bakanların çocukları 18 yaşında milletvekili olacak, bizim çocuklarımız kiralık işçi olacak. Buna izin vermeyeceğiz. Eğer 6 buçuk milyon çalışanın kiralık işçi olarak çalışmasını istemiyorsak ‘Hayır’ diyeceğiz” ifadelerini kullandı.

“BAŞKANLIK İŞÇİYE ZARARLIDIR”

Başkanlık sisteminde sendikaların etkisiz hale getirildiğini, işçilerin daha fazla çalışıp daha fazla öldüğünü, insani gelişmenin çok daha zayıf olduğunu öne süren Beko, şöyle konuştu: “Başkanlık rejimi daha eşitsiz, toplumsal cinsiyet eşitsizliği daha yüksek, işçiye ve insani gelişime çok zararlı. Başkanlıkla yönetilen ülkelerde insan ömrü en fazla 67 yıl ama parlamenter sistemle yönetilen ülkelerde 70’ten fazla. AKP iktidarından bu yana 18 bin işçi arkadaşımızı iş cinayetine kurban verdik. Gerekli önlemleri almıyorlar ve insanlarımızı öldürüyorlar. İnsanlarımızın iş kazasına kurban vermemek için referandumda ‘Hayır’ diyeceğiz.”

Olağanüstü Hal (OHAL) altında çıkartılan Kanun Hükmünde Kararname (KHK) ile birlikte işten atılan işçilere de değinen Beko, “Darbelerden en fazla zarar gören biziz. 12 Eylül’de sendikamız kapatıldı. Bugün KHK’lar ile 100 bininin üzerinde kamu çalışanının ihraç edildirken, kayyum atanan belediyelerden bin 500’e yakın DİSK üyesi işçi işten atıldı. Bunların gidecek bir mahkemesi bile yok” diye konuştu.

“GELİR ADALETSİZLİĞİNE ‘HAYIR’”

CHP Mersin Milletvekili Fikri Sağlar ise, Türkiye’de gelir dağılımında eşitsizlik olduğunu belirtti. Türkiye’de 780 bin kişinin 800 milyar dolar olan Gayri Safi Milli Hasılanın yüzde 54’ü olan 432 milyar doları paylaştığını dile getiren Sağlar, “Hepimiz borçlandık. 25 milyon insan borçlu. Yurttaşın kredi kartı borcu 424 milyar TL. Bunların 18 milyar TL’si icrada” dedi ve bu eşitsizliklere hayır diyenlerin kimseden korkmadığını söyledi.

ITUC ETUC