Image Map

Berlin’de L20 zirvesi başladı

G20 ülkelerinden sendikaların bir araya geldiği L20 Zirvesi 16-17 Mayıs 2017 tarihlerinde Alman Sendikalar Konfederasyonu’nun (DGB) ev sahipliğinde Berlin’de düzenleniyor. Uluslararası sendikal hareketin en önemli toplantılarından biri olarak kabul edilen toplantıya DİSK Genel Başkanı Kani Beko da katıldı.

L20 (Emek20) Zirvesi kapsamında; “Adil bir küreselleşme için işçi hakları ve demokrasi”, “Küresel tedarik zincirlerinde yatırımlar ve işçi hakları”, “Çalışma hayatının geleceğinde ILO ve OECD’in rolleri” ve “Kadınlar için nitelikli istihdam” gibi konu başlıklarında paneller düzenleniyor.

“Adil bir küreselleşme için işçi hakları ve demokrasi” başlıklı panelde konuşan ITUC Genel Sekreteri Sharan Burrow, dünyanın farklı ülkelerindeki işçilerinin durumunu değerlendirirken Türkiye’de yaşanan gelişmeleri üzüntüyle takip ettiğini belirtti. Burrow “2013 yılında Taksim Meydanı’ndaki 1 Mayıs gösterilerine katılmak üzere İstanbul’daydım. Biber gazı, plastik mermi ve polis panzerleriyle karşılaştım. Aradan geçen zaman içinde Türkiye’de üzücü gelişmeler yaşandı, barış müzakereleri askıya alındı ve ülke adım adım tek adam rejimine doğru ilerliyor. Binlerce işçi işten atıldı, sendikacılar ve gazeteciler ceza evlerine tıkıldı.” dedi.

Aynı panelde söz alan Kani Beko Türkiye’deki işçi haklarını değerlendiren bir konuşma yaptı. “Türkiye’de şirketler büyüyor ama bu büyüme ücretlerimize yansımıyor. Çalışma koşullarımız iyileşmiyor. İşçiler olarak yarattığımız zenginlikten hak ettiğimiz payı alamıyoruz.”diyen Beko “150 bin işçi ve kamu çalışanı kanun hükmünde kararnamelerle işten atıldı. Yüzlerce dernek kapatıldı,  TV kanalları ve gazeteler yasaklandı. Sendikacılar, milletvekilleri ve gazeteciler cezaevine atıldı. Seçilmiş belediye başkanları tutuklandı, yerlerine kayyum atandı. Kayyum atanan belediyelerde toplu sözleşmeler uygulanmıyor ve buralarda çalışan binlerce DİSK üyesi işten atıldı. Hukukun üstünlüğüne aykırı şekilde kanun hükmünde kararnamelerle tek kişi tarafından yönetilen bir ülke, gelişmiş bir ülke olarak kabul edilebilir mi?” sözleriyle yaşanan gelişmeleri eleştirdi.

Kani Beko ABD Sendikalar Federasyonu AFL-CIO Genel Başkanı Richard Trumka ile buluşarak Trump-Erdoğan görüşmesini ve Rusya Sendikalar Federasyonu (FNPR) Genel Başkanı Mihail Shmakov ile Türkiye-Rusya-Suriye ilişkilerini değerlendirdi. Beko ayrıca Alman Sendikalar Birliği (DGB) Kore Sendikalar Konfederasyonu (KCTU) ile görüşmeler yürüttü.

Uluslararası sendikal hareketin temsilcileri, G20 ülkelerinde yaşayan işçilerin taleplerini içeren bir deklarasyon hazırladılar. Deklarasyonu indirmek için tıklayın.

Angela Merkel ve Çalışma Bakanı Andrea Nahles L20 toplantısına konuk olarak katıldı ve sendikacıların sorularını cevapladı. Almanya Başbakan’ı Merkel ile bu toplantı sonrası görüşen DİSK Genel Başkanı Kani Beko,  Almanya‘da yaşayan Türkiyeli işçilerin özlük halkları ve yurtaşlık haklarıyla ilgili taleplerini iletti. Yarım saate yakın süren görüşme sırasında Almanya Sendikalar Konfederasyonu DGB Genel Başkanı Reiner Hoffmann da bulundu.

İzmir 9 Eylül

ITUC ETUC