Image Map

CHP Genel Başkan Yardımcısı Ağbaba DİSK’i ziyaret etti

 

CHP Genel Başkan Yardımcısı Veli Ağbaba, 16 Nisan referandumunda “Hayır” kampanyasını yürüten kurumları ziyaret kapsamında DİSK’i ziyaret etti.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun bulunduğu ve Ankara’da Genel İş Genel Merkezinde gerçekleşen ziyarette Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan ve Genel-İş Yönetim Kurulu üyeleri ile şube başkan ve yöneticileri de katıldı.

Ağbaba’ya ziyaretinde Ankara milletvekilleri Şenal Sarıhan, Necati Yılmaz ve avukat Deniz Çakır da eşlik etti. Veli Ağbaba Hayır kampanyasını yürüten DİSK’i kutlamaya geldiklerini söyleyerek “Hayır’ı daha da büyütme hedefiyle çalışmalarımızı sürdüreceğiz” dedi.  Veli Ağbaba konuşmasında 1 Mayıs’ın görkemli kutlanmasından,  haksız ve hukuksuz yapılan ihraçlardan da bahsetti.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise DİSK’in neden “Hayır” dediğini bir kere daha anlattı. Kiralık işçilik uygulamasını Anayasa mahkemesinde olduğunu söyleyen Kani Beko Anayasa mahkemesi üyelerinin bir kişi tarafından belirlendiği bir sistemde bu tür emeğe düşman yasaların hayata hızla geçeceğini söyledi. Resmi rakamlarla 4 Milyon geniş tabanlı olarak ise bakıldığında 7 milyon işsizin bulunduğunu belirten Beko kiralık işçilik uygulamasının hedefinin bu işsizler ordusu olacağını vurguladı. Kıdem tazminatı ile ilgili olarak da konuşan Beko daha önceki fonlar gibi kıdem tazminatı fonunun da yağmalanmak için oluşturulduğunu ifade etti. Taşeron şirket işçilerinin ayrımsız şartsız kadro taleplerinin yerine getirilmesi gerektiğini ifade eden Beko bir an önce verilen sözlerin iktidar tarafından tutulması gerektiğinin altına çizdi.

KHK’lar aracılığı ile binlerce akademisyen ve kamu emekçisinin ihraç edildiği hatırlatan Kani Beko, Genel-İş Sendikamıza üye kayyum atanan belediyelerde çalışan  1500 işçinin iş akitlerinin feshedildiğini ya da askıya alındığını söyleyerek “İşçiler bir an önce işlerine dönmelidir” dedi.

 

ITUC ETUC