Image Map

DENİZ’LERİN CÜRETİ HAYIR’LARIMIZDA SAKLI!

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan, katledilmelerinin 45. yıl dönümünde mezarları başında anıldı.

Karşıyaka Mezarlığında yapılan anma törenine DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Cafer Konca, DİSK’e üye sendikalarımızın genel başkanları, merkez ve şube yöneticileri ile çok sayıda DİSK üyesi işçi katıldı.

Konuyla ilgili yazılı bir açıklama yayınlayan Beko, “Bugün Deniz’ler, ülkenin dört bir yanında filizlenen umuttur, iradedir, cesarettir, haykırıştır.” dedi.

Açıklamanın tam metni şöyle:

DENİZ’LERİN CÜRETİ HAYIR’LARIMIZDA SAKLI!

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan’ın idamlarının üzerinden 45 yıl geçti.

Halkının bağımsızlığı, özgürlüğü ve mutluluğu için emperyalizme ve faşizme karşı mücadele vermiş bu üç yiğit devrimci, gencecik yaşlarında idam edilmişlerdi. 12 Mart faşist cuntası döneminde, onların idamına onay verenlerin ismi kaybolup giderken, üç fidan milyonların yüreğinde, bilincinde ve mücadelesinde büyümektedir.

45 yıl önce üç genci darağacına göndererek işçi ve emekçilere gözdağı verebileceğini, yükselen kitle hareketlerini engelleyebileceğini ve halkın cesaretini kırabileceğini düşünenlerin yanıldığı apaçık ortadadır.

İdam sehpasına “Yaşasın tam bağımsız Türkiye! Yaşasın Türk ve Kürt halklarının kardeşliği! Yaşasın işçiler, köylüler! Kahrolsun emperyalizm!” sloganıyla çıkan gençlerimizin sesi hala ülkede yankılanmaktadır.

Bugün Deniz’ler, ülkenin dört bir yanında filizlenen umuttur, iradedir, cesarettir, haykırıştır.

Deniz’ler madendedir, tezgahtadır, fabrikadadır, inşaattadır.

Kıdem tazminatına el uzatanların korkusu, taşeron işçilerin umududur Deniz’ler.

Bugün onların bize bıraktığı miras, Türkiye’nin dört bir yanında yüzbinlerin türküsü, sloganı, bayrağı olarak 1 Mayıs’ta alanlarda dalgalandı.

Deniz, Yusuf ve Hüseyin’in anıları önünde saygıyla eğiliyoruz.

ITUC ETUC