Image Map

Dost örgütümüz Norveç Sendikalar Konfederasyonu’nun Kongresi’ne katıldık

Norveç Sendikalar Konfederasyonu’nun (LO) 34. Kongresi, 8-12 Mayıs 2017 tarihlerinde Oslo’da düzenlendi. Farklı ülkelerden 60 yabancı konuğun katıldığı kongrede DİSK’i Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu temsil etti.

Uluslararası Sendikalar Konfederasyonu (ITUC) Genel Sekreteri Sharan Burrow ve Norveç İşçi Partisi Genel Başkanı Jonas Gahr Støre’nin birer açılış konuşması yaptığı kongrede 49 yaşındaki metal işçisi Hans-Christian Gabrielsen Genel Başkanlığa seçildi.

Kongre kararları arasında Türkiye ve Filistin için uluslararası dayanışma faaliyetleri de bulunuyor. LO Genel Başkanı konuşmasında; “Türkiye’deki siyasi gelişmeler kaygı verici. Kitlesel işten çıkartmalar ve tutuklamalar yoluyla demokratik haklar, ifade ve örgütlenme özgürlükleri saldırı altında. Sendikacılara ve işçilere yönelik baskılar artıyor. İsveç Sendikalar Konfederasyonu olarak Türk işçilerin yanında olacağız. Türkiye hükümetini uluslararası sözleşmelere uymaya çağırıyoruz.” ifadelerine yer verdi.

LO kongresinde bir araya gelen 300 delege 5 gün boyunca “Güvenceli ve güvenli iş”, “Emeklilerin hakları”, “İşsizlik sigortası”, “Doğa dostu sanayi”, “Göçmen işçilerin hakları”, “Norveçli şirketlerin yurtdışı faaliyetleri”, “Taşeronlaşma”, “AB ticaret antlaşmaları ve NATO etkinlikleri” ve “sendika içi demokrasinin geliştirilmesi” gibi konularda tartışmalar yürüttü.

Kongrede “ kısa süreli sözleşmelerin yasaklanması: herkese kadrolu güvenceli istihdam sağlanması”, “iş kazalarını önleyecek yatırımlar yapılması”, “çalışma sürelerinin kısaltılması” gibi talepler gündeme geldi.

ITUC’un araştırmalarına göre Norveç, işçilerin çalışma ve yaşam koşullarının en iyi olduğu ülkeler arasında bulunuyor. Ülkedeki yüksek sendikalaşma oranı, güçlü kamu sektörü ve ücretsiz kamu hizmetleri bu durumun temel sebepleri olarak kabul ediliyor. Norveçli işçilerin %52’si sendika üyesi, üç konfederasyondan biri olan LO, 1 milyona yakın üyeyle toplam nüfusun 5’te 1’ini temsil ediyor. LO, hükümetle ve işveren örgütleriyle hem ulusal düzeyde hem de işkolları düzeyinde toplu görüşmeler yürütüyor.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ayrıca ressam Firuz Kutal’ın hazırladığı Kadeş isimli karikatür sergisini ziyaret etti. Çerkezoğlu burada düzenlenen bir toplantıda Norveç’te yaşayan Türkiyeli işçiler ve siyasetçilerle buluşarak gelişmelerle ilgili fikir alışverişinde bulundu.

 

ITUC ETUC