Image Map

NURİYE VE SEMİH YAŞASIN! İNSANLIK YAŞASIN!

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Ankara’da direnişlerini sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın gözaltına alınmaları ile ilgili bir açıklama yaptı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

BU ADALETSİZLİĞE DERHAL SON VERİN!

NURİYE VE SEMİH YAŞASIN! İNSANLIK YAŞASIN!

Ankara’da direnişlerini sürdüren Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın gözaltına alınmaları ile ilgili DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun açıklaması

KHK ile hukuksuz biçimde işlerinden edilen, açlığa mahkum edilen iki eğitimci Nuriye Gülmen ve Semih Özakça, açlık grevlerinin 75’inci gününde evlerine yapılan polis baskınıyla gözaltına alındı.

75 gündür “işimizi istiyoruz” diyerek açlık grevi yapan iki eğitim emekçisinin gözaltına alınması, hiçbir sorunu çözmeyeceği gibi ateşe benzin dökmekten başka bir anlama da gelmemektedir.

Unutulmasın ki, hiçbir yargı kararına dayanmadan KHK ile suçlu ilan edilip işlerine son verilen yüz binin üzerinde kamu emekçisinin ve binlerce işçinin, haklarını savunmak için gidecek mahkemeleri bile bulunmamaktadır.

Bu hukuksuzluk karşısında açlık grevine giden ve yaşamları ciddi anlamda tehlikede olan iki eğitim emekçisinin gözaltına alınması, OHAL düzenin adaletsizliğinin sembollerinden biri olmuştur.

Gözaltındaki Nuriye Gülmen ve Semih Özakça’nın sağlıklarıyla ilgili tüm olumsuzlukların sorumluluğu açıktır ki ülkeyi yönetenlerin omuzlarındadır.

Hukuksuz biçimde ihraç edilip mahkemede hak aramalarına dahi izin verilmeyen yüz binin üzerinde kamu emekçisine ve işçiye reva görülen açlık, kendine “insanım” diyen hiç kimsenin kabul edemeyeceği bir vicdansızlığa dönüşmüştür.

Bu iki genç eğitim emekçisi derhal serbest bırakılmalı ve hukuksuz biçimde işten atılan herkes acilen işine ve aşına kavuşmalıdır!

ITUC ETUC