Image Map

DİSK Genel Başkanı Kani Beko “Hayır tutuklanamaz” etkinliğine katıldı

16 Nisan referandumunda yaşanan usulsüzlükleri protesto ettikleri için tutuklanan 7 kişiyle dayanışma için İzmir’de düzenlenen “Hayır tutuklanamaz” etkinliğine DİSK Genel Başkanı Kani Beko da katıldı

‘Hayır Tutuklanamaz’ Platformu  tarafından Kültürpark Açık Hava Tiyatrosunda gerçekleştirilen etkinliğe milletvekilleri, siyasi partiler, DİSK Ege Bölge temsilciliğiyle emek ve meslek örgütleri destek verdi. Binlerce kişinin katıldığı etkinlikte İlkay Akkaya, Praksis  ve Ahura Ritim Topluluğu sahne aldı.

Burada bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko,15 Temmuz’da yaşanan darbe girişimi sonrasında hükümetin asıl olarak demokrasi verenlere yönelik saldırı girişiminde bulunduğunu belirterek “DİSK olarak dedik ki, ‘Eğer siz evet oyu kullanırsanız bu referandumdan sonra bu eşkıyalar sizin haklarınızı alacaklar’ dedik öyle de oldu. Kıdem tazminatını gasp etmek istiyorlar. DİSK olarak bedeli ne olursa olsun kıdem tazminatını vermeyeceğiz. İşçilerin, kiralık işçi olmasını istiyorlar. Kiralık işçinin sendikası olmaz kiralık işçinin hakları olmaz. Bunu da kabul etmeyeceğiz. Mazlumlar, ayağa kalkmadığı sürece diktatörler diz çökmez. Onun için biz mazlumlar ayağa kalkmalıyız” dedi.

Kani Beko konuşmasını “Gezi direnişinde kaybettiğimiz kardeşlerimiz, 10 Aralık’ta toprağa düşen karanfiller için, tutuklanan üniversiteliler için ayağa kalkmalıyız. Mücadeleye Devam’’ sözleriyle noktaladı.

ITUC ETUC