Image Map

DİSK’ten Cumhuriyet’e destek ziyareti: Demokrasi sınavı

DİSK heyeti, DİSK/Basın-İş sendikası üyesi olan Oğuz Güven’in tutuklanmasıyla devam eden baskılara karşı dayanışma için Cumhuriyet gazetesini ziyaret etti

DİSK Genel Sekreteri Çerkezoğlu, DİSK İstanbul Bölge Temsilcisi Adil Çiftçi, sendikalarımızın yöneticileri, şube başkanları ve temsilcilerinin bulunduğu heyet, Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç, yazıişleri müdürü Bülent Özdoğan ve gazetenin yazıişleri editörlerinden DİSK Basın İş Genel Başkanı Faruk Eren ile görüştü.

 

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, 13 Haziran Salı günü gerçekleşen ziyarette yaptığı açıklamada iktidarın elinde yalnızca sopa olduğunu belirterek, demokrasi güçlerinin çok önemli bir sınav verdiğini söyledi. 16 Nisan referandumunun bunun çok önemli köşe taşlarından bir tanesi olduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, “Biz özellikle basına, halkın haber alma özgürlüğüne, gazetelere yönelik bu baskılara karşı basın özgürlüğünden yana olmayı bir görev olarak görüyoruz. Son olarak Oğuz Güven’in tutuklanması trajikomik bir olay. Cumhuriyet gazetesi ile yanyana olduğumuzu ifade etmek için geldik” diye konuştu. “Demokrasi olmazsa emeğin hakları, emeğin hakları olmazsa demokrasi olmaz” diyen Çerkezoğlu, gazetelerin baskı altında olduğu bir ortamda emeğin taleplerinin yükseltilmesinin zorlaştığına da dikkat çekti.

 

Cumhuriyet Gazetesi İmtiyaz Sahibi Orhan Erinç ise Cumhuriyet’in doğruları yazmak görevini üstlendiği için her iktidarı bir ölçüde rahatsız ettiğini söyledi. Erinç, şunları kaydetti:

 

“FETÖ’cülerle kurdukları kumpası şimdi tek başlarına sürdürmeye çalışıyorlar. Niyet okuyarak ‘bu haberi niye yaptınız, bu başlığı niye verdiniz’ gibi sorularla karşı karşıyayız” dedi. Büyük bir özveri ile Cumhuriyet’in yaşaması, görevini sürdürmesi için çaba harcadıklarını söyleyen Orhan Erinç “O açıdan sizin bu ziyaretiniz de direncimizi arttırıyor” dedi.

Heyet, daha sonra 1 ay önce tutuklanan Basın İş sendikamızın üyesi Oğuz Güven’in genel yayın yönetmenliğini yaptığı internet servisini de ziyaret etti.

ITUC ETUC