Image Map

SİVAS İÇİN ADALET! HERKES İÇİN ADALET!

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Yönetim Kurulu adına Sivas Katliamı’nın 24. yıldönümünde bir açıklama yaptı.

Açıklamanın tam metni şöyle:

Bundan tam 24 yıl önce, 2 Temmuz 1993’te Türkiye’de laikliğe, aydınlanmaya, cumhuriyete ve sanata düşman güçlerin gövde gösterisi bir katliama dönüştü. Pir Sultan Şenlikleri’ne katılmak üzere Sivas’a giden 33 aydınımız ve halk ozanımız ile 2 otel çalışanı, devletin seyirci kaldığı bir katliamda, Madımak Oteli’nde diri diri yakılarak can verdi, 51 kişiyse ağır yaralandı.

Daha sonra açılan davalarda deliller yok edilerek, olayın gerçek yönlendiricileri yargı karşısına çıkarılmadı. Bir şekilde yargılanabilen sanıklar, sonradan Adalet Bakanlığı yapan bir şahıs tarafından savunuldu.

Faillerinin bir bölümü de “zaman aşımı” ile ceza almaktan kurtarılırken, dönemin Başbakanı Tayyip Erdoğan bu gelişmeyi “hayırlı olsun” sözleriyle değerlendirdi.

Son olarak bu “zaman aşımı” kararı Anayasa Mahkemesi’ne götürülürken, mahkeme üyelerinden birinin sanıkların avukatı olduğu ortaya çıktı.

Bugünse sanık avukatlarından olan bir bakan “yolları teröristler yürüsün diye yapmadık” diyerek adalet için yürüyenleri “terörist” olmakla itham etmeye kalkıyor. Belli ki AKP temsilcileri 2 Temmuz ruhuna sahip çıkmaya devam ediyor, adalet arayışına dahi tahammül edemiyorlar.

Sivas Katliamı bugün hâlâ toplumun vicdanında kanayan bir yara olarak durmaktadır! Bu yara ancak gerçek bir adalet tam olarak sağlanırsa kapatılabilir.

Katliamın 24’üncü yıldönümünde “insanlığa karşı işlenen suçlar” için zamanaşımının geçersiz olduğunu hatırlatıyor ve gerçek bir adalet için mücadeleyi sürdüreceğimizin bilinmesini istiyoruz.

Bugün, Sivas’ta yitirdiklerimizi adalet yürüyüşümüzde aramızda sayıyoruz. Onların anılarını ve savundukları değerleri bayraklarımızda taşıyoruz.

Sivas katliamının yitirdiğimiz canlarımıza borcumuz adalet arayışımızı sonuca ulaştırmak ve laikliğin hüküm sürdüğü bir ülkeyi yeniden inşa etmektir.

ITUC ETUC