Image Map

DİSK DERGİSİ… YENİDEN!

DİSK’in süreli yayınları arasında en önemli yeri, Haziran 1973’te yayın hayatına başlayan aylık DİSK Dergisi tutmaktadır. DİSK Dergi, Aralık 1992’den bugüne geçen 25 yılın ardından yeniden yayında!

DİSK’in süreli yayınları arasında en önemli yeri, Haziran 1973’te yayın hayatına başlayan aylık DİSK Dergisi tutmaktadır. DİSK Dergisinin ilk dönemi 1. sayının yayınlandığı Haziran 1973’te başlayıp 14-15. sayılarla Ekim-Kasım 1974 tarihinde son buldu.

DİSK Aylık Siyaset ve Kültür Dergisi adıyla basılan derginin yazı işleri müdürlüğünü DİSK’in kurucularından, Genel Sekreter Kemal Sülker üstlendi. Dergi o dönemin birçok yayınında imzası olan Sait Maden’in yaptığı kapak düzeniyle yayınlandı.

Dergi’nin yayınına Kasım 1974’den Ekim 1975’e kadar bir yıl ara verildi. Dergi’nin yeni ismi Türkiye Devrimci İşçi Sendikaları Konfederasyonu Aylık Yayını DİSK olarak belirlendi ve DİSK dergisinin yazı işleri müdürlüğüne Erhan Gömüç getirildi.

Tasarımı Tan Oral tarafından yapılan dergi özellikle kapağıyla değişmeyen bir kimlik kazandı. Dergi’nin 24. sayıdan itibaren yazı işleri müdürlüğünü Hüsnü Dilli üstlendi. 1977 yılında yapılan 6. DİSK Genel Kurulu sonrasında yazı işleri müdürlüğüne Yücel Yaman getirildi. Derginin Tan Oral tarafından 16. sayıda belirlenen kapak tasarımı
sürdürülürken iç düzenlemesinde değişikliklere gidildi. Uzunca bir süre Yücel Yaman yönetiminde çıkan DİSK Dergisi’nde bu görevi, 57. sayıdan başlamak üzere yazı işleri müdürlüğüne getirilen Tevfik Bilgin üstlendi.

DİSK Dergisinin üçüncü dönemi 12 Eylül 1980 darbesiyle sona erdi. Darbecilerin DİSK’in faaliyetlerine son vermesinden önce yayınlanan son DİSK Dergisi Mayıs-Haziran-Temmuz 1980 tarihlerini taşıyan 65-66-
67 numaralı sayıları oldu.

12 EYLÜL SONRASINDA DİSK DERGİSİ
DİSK Dergisi tam 11 yıl sonra 1991 yılında 24. kuruluş yıl dönümünde yeniden yayınlandı. Dergi eski formuyla ancak hukuksal bakımdan “kitap” olarak yayınlandı. Bu dönemin ikinci Dergisi 1991 1 Mayıs’ı öncesinde özel bir sayı niteliğinde yayınlandı. Yine “kitap” biçiminde yayınlanan Dergi’nin bu sayısında imzalı yazılar yer almazken
içeriğin ağırlığını tartışmaları süren Terörle Mücadele Yasası, 1 Mayıs’ın tarihsel gelişimi ve taleplerden oluşan yazılar oluşturdu.

DİSK’in yeniden çalışmalarına başlamasından sonraki ilk DİSK Dergisi, Eylül 1992’de yayınlandı. Dergi eski biçimine sadık kalınarak hazırlandı. Yazı işleri müdürlüğünü Ergin Türsoy üstlendi. Hemen tüm yazıların imzalı çıktığı Dergi karton kapaklı, iç bölümü 1. hamur kâğıda ve tek renk olarak hazırlandı. DİSK Dergisinin yeni dönemdeki ikinci sayısı Aralık 1992’de yayınlandı. Bu sayı aynı zamanda Derginin son sayısı oldu.

DİSK DERGİSİ YENİDEN
DİSK dergisini uzun bir aradan sonra yeniden yayınlamaya başlıyoruz. DİSK’in yayın geleneğinin devamı olan yeni dergimizin hangi sayıyla yayınlanacağına karar vermek güç oldu. 1990’lı yıllarda yayınlanan “kitap” formatındaki dergilerde sayı yer almadığı için dergiyi yeni dönemde yeni sayıyla başlatmaya karar verdik.
Not: Bu yazı Ergün İşeri tarafından hazırlanan daha kapsamlı bir çalışmadan yararlanılarak
hazırlanmıştır

DİSK Dergisinin 2017/1 sayısına ulaşmak için aşağıdaki görsele tıklayınız:

ITUC ETUC