Image Map

İŞİMİZİ, EKMEĞİMİZİ, ADALETİ KAZANACAĞIZ!

İŞİMİZİ, EKMEĞİMİZİ, ADALETİ KAZANACAĞIZ!

DİSK Yönetim Kurulu adına DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun, 692 sayılı KHK ile yaşanan işçi kıyımıyla ilgili açıklaması

15 Temmuz darbe girişiminin yıldönümünden bir gün önce yayımlanan 692 sayılı Kanun Hükmünde Kararname ile toplamda 7 bin 348 kişi kamudan ihraç edildi.

İhraç edilenler arasında emeğin, barışın ve demokrasinin yanında olan akademisyenlerin yanı sıra, kayyum atanan belediyelerdeki işçiler de var.

692 sayılı KHK ile 306 DİSK Genel İş sendikası üyesi belediye işçisinin iş akdi feshedilmiş, böylece KHK ve atanmış belediye yönetimlerince iş akdi feshedilen DİSK Genel İş üyesi işçi sayısı toplamda 1961’e çıkmıştır.

15 Temmuz öncesinde yayımlanan bu KHK ile hükümet bir kez daha, darbenin panzehiri olarak demokrasiyi değil başka bir darbe sürecini işletmekte ısrarcı olduğunu göstermiştir.

OHAL bahanesi ile grev yasakladığını açıkça ilan eden hükümetin, yine OHAL’e sığınarak işçilerin ekmeklerine el uzatması şaşırtıcı değildir.

Darbeyle hiçbir ilişkisi olmayan, birçoğu hakkında soruşturma bile yürütülmemiş olan emekçilerin kıyıma uğratılması, hükümetin OHAL bahanesiyle emeğe yönelik saldırılarının bir başka boyutudur. Amaç emeği tamamen güvencesizleştirmektir.

Dün OHAL vasıtasıyla Anayasal grev hakkını gasp ettiklerini itiraf edenler, bugün KHK’lar ile çalışma yaşamında güvencesizliği normalleştirmekte,  böylece sermayeden aldıkları desteği sürdürmeye çalışmaktadır.

Tek kişinin kararı ile işten atılabilen, başvuracak mahkemeleri bile olmayan bir işçi ordusu yaratmak, sermayenin ve iktidarın ortak düşüdür. Bu düşe hizmet eden 692 sayılı sayılı KHK da dahil olmak üzere, tüm hukuksuz KHK’lar, bu kararnamelerin altında imza atanlarla beraber tarihte layık olduğu yeri bulacaktır!

İşçiler işini, ekmeğini ve adaleti er yada geç kazanacaktır!

Zafer direnen emekçinin olacaktır!

ITUC ETUC