Image Map

Kurucu genel başkanımız Kemal Türkler için kitlesel anma

Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi, DİSK’in Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler katledilişin 37’nci yıldönümünde kabri başında anıldı

DİSK’in Kurucu Genel Başkanı ve işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, İstanbul Merter’deki evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybedişinin 37’nci yılında DİSK üyeleri ve ailesi tarafından Topkapı Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Anma törenine Kemal Türkler’in kızı Nilgün Türkler Soydan, DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK eski Genel Başkanı Süleyman Çelebi, DİSK Yönetim Kurulu Üyeleri, konfederasyon üyesi sendikaların genel başkanları, merkez yöneticileri, sendika şube yöneticileri, DİSK’li işçiler, demokratik kitle örgütlerinden ve siyasi partilerden temsilciler ve Kemal Türkler dostları katıldı.

Yüzlerce işçinin “Kemal Türkler ölümsüzdür”, “İnadına sendika inadına DİSK” sloganlarıyla gerçekleştirdiği yürüyüşün ardından Birleşik Metal-İş Genel Sekreteri Özkan Atar bir açış konuşması yaparak saygı duruşuna çağırdı.

Saygı duruşunun ardından ilk konuşmayı yapan Nilgün Türkler Soydan babasının katledilmesi ile ilgili adalet yürüyüşlerinin sürdüğünü söyleyerek, bu adalet arayışının uzun soluklu bir mücadele olduğunu ifade etti.

Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise, “Bu yıl adaleti daha fazla aradığımız bir yıl oldu. 37 yıllık adalet arayışımız sürecek” dedi. Ülkeyi yönetenlerin patronlara grev yasaklarını övünerek anlatmasında da değinen Adnan Serdaroğlu metal işçilerinin bu yasağı tanımadığının altını çizdi.

Son konuşmayı yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko da OHAL ile birlikte işçilere yönelik hak gasplarına dikkat çekerek bu baskılara, yasaklara karşı omuz omuza vermek gerektiğini vurguladı ve “direnişlerde, yürüyüşlerde, mitinglerde birlikte olmak zorundayız” dedi.

ITUC ETUC