Image Map

Didim’de “10 Ekim Elif Kanlıoğlu Barış Parkı” açıldı

Didim Belediyesi tarafından, 10 Ekim şehidi Elif Kanlıoğlu anısına yaptırılan “10 Ekim Elif Kanlıoğlu Barış Parkı” açıldı.

Açılış törenine Elif Kanlıoğlu’nun ailesinin yanı sıra, DİSK Genel Başkan Yardımcısı Cemal Poyraz, KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, TMMOB temsilcisi Mehmet Sarıca, Eğitim Sen Örgütlenme Sekreteri İsmail Sağdıç, Didim Belediye Başkanı Ahmet Deniz Atabay ve Belediye Meclis üyeleri katıldı.

Elif Kanlıoğlu anısına yaptırılan ve üzerinde Elif’in silueti olan, sol kanadı kırık bir güvercin heykelinin de yer aldığı parkın açılış töreninde ilk konuşmayı Elif Kanlıoğlu’nun babası Ümit Kanlıoğlu yaptı. Parkın yapımında emeği geçen herkese teşekkür ederek konuşmasına başlayan Kanlıoğlu, sözlerini “10 Ekim’de de gördük ki bizde barış ve özgürlük talebi ya ölümle ya da cezaevleriyle karşılık buluyor, ama umudumuz hiçbir zaman bitmedi, bitmeyecek.” diyerek tamamladı.

Daha sonra söz alan KESK Eş Genel Başkanı Aysun Gezen, “Bugün bir kez daha gördük ki 10 Ekim’de yaşamını yitiren arkadaşlarımız bizim için sayılardan çok daha fazlası… Şimdi bu parkta Elif’in güvercin kanadındaki su gibi yüzü karşımızda. Biz birbirimize sımsıkı sarılarak güzel günleri getireceğiz.” dedi.

DİSK adına söz alan Genel Başkan Yardımcısı Cemal Poyraz, “10 Ekim’de DİSK, KESK, TMMOB, TTB olarak çağrıcısı olduğumuz eylemin şiarı ‘Biz bu ülkede insanca yaşamak istiyoruz idi. Cevabı bize 10 Ekim katliamıyla verenlere inat mücadelemiz sürecek. Emeğin sömürülmesine karşı, emekçinin ve işçinin hakkı için, barış talebi için nice arkadaşımızı kaybettik ama yılmayacağız, mücadelemiz sürecek” dedi.

Son olarak söz alan Didim Belediye Başkanı Deniz Atabay ise “80’den sonra üniversite ve lise gençlerimiz alanlardan ayrıldı, ümidim ise bu mücadelenin yeniden kazanılması. Ülkemizin sokakları ve parkları şehitliklere dönmesin. Anma tablolarına dönmesin.” diyerek sözlerini tamamladı.

Konuşmaların ardından Elif Kanlıoğlu anısına hazırlanan video gösterimi yapıldı.

ITUC ETUC