Image Map

Kod-A’da direniş sürüyor, dayanışma büyüyor

Sosyal İş sendikamızın örgütlü olduğu Kod-A Bilişim‘de baskı, tehdit, sürgün ve işten atmalara karşı başlayan direniş sürüyor. Bugün (12 Ekim 2017), şirket merkezinin bulunduğu İTÜ’deki Anakapı önünde bir basın açıklaması gerçekleştirildi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı ve DİSK üyesi sendikaların da katıldığı basın açıklamasına, siyasi partiler ve emek dostları katılarak destek verdi.

Sosyal İş sendikası GYK Üyesi ve TİS Daire Başkanı Mustafa Ağuş, Tüpraş’ta dün yaşanan iş cinayetinde yaşamını yitiren işçiler için katılımcıları 1 dakikalık saygı duruşuna davet etti.

 

Saygı duruşunun ardından bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, “Mücadelemizle işten atılan arkadaşlarımız tekrar işbaşı yapar, iş barışı sağlanır ve insan olmaktan kaynaklanan temel ihtiyaçları giderecek bir toplu sözleşme yapılır umudu içindeyiz. Hiçbir işletmenin kapanmasından yana değiliz. Ancak işçi arkadaşlarımızın ekonomik, demokratik, siyasal ve sosyal haklarını korumak ve geliştirmek için mücadele ve direnişten kaçınmayacağını herkesin bilmesi gerekir dedi. “Sendikalaşmadan korkmayın demek yetmez” diyen Genel Başkanımız bir kez daha Başbakanı göreve davet etti.

Kod-A Bilişim’deki örgütlenme sürecini özetleyen Sosyal İş Genel Başkanı Metin Ebetürk “Kış gelirken KodA direniş sokağımız dayanışma ziyaretleriyle ısınıyor” sözleriyle dayanışmanın ve birlikte mücadelenin önemine dikkat çekti. Metin Ebetürk işvereni Anayasal sendika hakkına saygı göstermeye ve en kısa zamanda toplu sözleşme masasına davet etti.

Basın açıklamasında “Atılan işçiler geri alınsın”, “Direne direne kazanacağız”, “Sendika hakkımız engellenemez”, “Yaşasın sınıf dayanışması”, “Tüpraş’ı unutma, unutturma” sloganları atıldı.

ITUC ETUC