Image Map

Zonguldak’ta Eren Enerji işçileriyle dayanışma

DİSK/Enerji-Sen üyesi olduktan sonra işten çıkarılan Eren Enerji işçileri, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu ve Zonguldak Demokrasi Platformu’nun katılımıyla bir kez daha “İşimizi geri istiyoruz” dedi.

Zonguldak’ın Kilimli ilçesine bağlı Çatalağzı’nda bulunan Eren Enerji’ye ait santralde çalışan işçiler, DİSK/Enerji-Sen üyesi oldukları gerekçesiyle işten çıkarılmış ve direniş başlatmışlardı. Her Cuma günü şirketin kapısında “İşimizi geri istiyoruz” eylemleri düzenleyen işçiler, bu kez Zonguldak’ta idi.

18 Ekim Çarşamba günü Madenci Heykeli’nde düzenlenen açıklamaya DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu’nun yanı sıra, Enerji Sen Genel Sekreteri Süleyman Keskin, Genel İş Zonguldak Şube başkanı Enis Dizdaroğlu, KESK üye ve yöneticileri, Genel Maden İşçileri Sendikası yöneticileri ve siyasi parti temsilcileri katıldı.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu burada yaptığı açıklamaya Şırnak’da ölen yedi işçiyi anarak başladı ve Şırnak’ta, Soma’da iş cinayetlerinin sorumluların hesap vermesi için, iş cinayetlerinin son bulması için örgütlü bir işçi sınıfına ihtiyaç olduğunun altını çizdi.

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu açıklamasında şunları söyledi:

“Zonguldak’ta Eren Enerji’de enerji işçisi arkadaşlarımız emeğinin karşılığını almak için, çoluğunun çocuğunun geleceğini güvence altına almak için en temel hakları olan sendikalı olma hakkını kullandılar ve ne yazık ki işverenler 15 işçi arkadaşımızı DİSK’li olduğu için, Enerji-Sen’li olduğu için ve bundan sonra hayatında söz ve karar sahibi olmak iradesini gösterdikleri için işten çıkartarak buradaki sendikal örgütlenmeyi engellemeye çalışıyorlar.

Taleplerimiz son derece açık ve net. Bütünüyle haksız ve hukuksuz bir şekilde işten çıkartılan 15 işçi arkadaşımızın derhal işbaşı yaptırılmalarını istiyoruz. Eren Enerji’de bir toplu iş sözleşmesi ile birlikte sendikamızın tanınmasını ve sendikamız önündeki her türlü engelin kaldırılmasını istiyoruz. Bu tehlikeli işi yapan, her gün ama her gün yaşam ile ölüm arasındaki o ince çizgide çalışan enerji işçisi olarak çalışan arkadaşlarımızın hayatlarını güvence altına almanın tek koşulu, onların örgütlü ve sendikalı olmalarıdır. Zonguldak gibi emeğin başkenti olan bir şehirdeki köklü mücadele kültürü ile bu taleplerimiz karşılanana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz.”

Zonguldak Demokrasi Platformu adına konuşan KESK’E bağlı BES Şube Başkanı Hayri Anıl Çetin ise “Direnen Eren işçilerinin talepleri taleplerimizdir. Bizler Demokrasi platformu olarak Eren işçilerinin bu haklı taleplerinin takipçisi olacağımızı, buradan Zonguldak Maden İşçileri ve Zonguldak Emekçileri için çok önemli olan Madenci Anıtı’ndan ilan ediyoruz. Eren işçilerinin güvencesizliğe karşı açtıkları bayrak hepimizin bayrağıdır. Eren İşçileri sendikalı bir şekilde iş başı yapana kadar da direnen işçileri yalnız bırakmayacağız” dedi.

Açıklamaların ardından Eren İşçileri her Cuma günü yaptıkları günü önümüzdeki Cuma da şirket kapısında eylemlerini sürdüreceklerini duyurdu.

ITUC ETUC