Image Map

DİSK Genel Başkanı Kani Beko Seferihisar ve Bayındır Belediyeleri TİS imza törenlerine katıldı

DİSK Genel Başkanı Kani Beko İzmir Seferihisar ve Bayındır Belediyeleri ile Genel İş sendikamız arasında imzalanan TİS imza törenlerine katıldı.

27 Aralık Perşembe günü Seferihisar Belediyesindeki imza törenine DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer, DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel İş Genel Sekreteri Cafer Konca, Genel İş Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, Genel İş Toplu Sözleşmeler Daire Başkanı M. Salih Doğrul, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel İş İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Şükret Sevgener, şube yönetim kurulu üyeleri ve Genel İş üyesi işçiler katıldı.

Belediyenin Kültür Merkezinde düzenlenen toplu iş sözleşmesi  imza töreninde, son çıkan KHK ve belediye hizmetlerinde çalışanların hala çözülmeyen kadro talebi ve bugünlerde açıklanacak olan yeni asgari ücret üzerine konuşmalar yapıldı.

Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan yaptığı konuşmada, “Emeğimize, ülkenin aydınlık geleceğine düşman olan OHAL ve KHK’lere karşı birlik ve beraberliğe ihtiyacımız var. Emek mücadelesi aynı zamanda demokrasi mücadelesidir. Alanlarda dile getirdiğimiz kadro gündeme geldi ancak ne işçilere soruldu, ne meclise yansıdı, belediye işçilerine haksızlık yapılarak yürürlüğe girdi. Taşerona kadro politikaya alet edilmeden muhattapları ile konuşularak, mecliste tartışılarak, ayrımsız bir şekilde uygulanması lazımdı. Belediyelerde çalışan işçilerin de hakkı olan kadro için sonuna kadar mücadele edeceğiz ve alacağız” dedi.

Seferihisar Belediye Başkanı Tunç Soyer de hükümetin belediyeler üzerindeki baskısına değinerek “HDP’li belediye başkanları görevinden alındı, AKP’li belediye başkanlarına ‘çekil görevden’ dediler, en sonra da İstanbul Ataşehir’de CHP’li belediye başkanını görevden aldılar. Merkezden birini atarım anlayışındalar” dedi ve 2019’daki seçimlerin önemine değindi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko da bugünlerde açıklanacak asgari ücret ilgili yaptığı konuşmada, “Türkiye’de her şey gibi asgari ücret tespit komisyonu da yanlış gidiyor. Asgari ücret, 4 kişilik bir aile üzerinden değil 1 kişinin ihtiyaçları üzerinden belirleniyor. Cumhurbaşkanı Erdoğan ülke ekonomisinin yüzde 11 büyüdüğünü söyledi. Madem öyle neden 6 milyona yakın işsiz var? Neden emekçiler bu büyümeden hakkını alamıyor?” dedi.

Bayındır Belediyesindeki imza töreni ise Yahya Kerim Onart Kültür Merkezi’nde gerçekleşti. Törene DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli, DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel İş Genel Sekreteri Cafer Konca, Genel İş Örgütlenme Daire Başkanı Taner Şanlı, Genel İş Toplu Sözleşmeler Daire Başkanı M. Salih Doğrul, DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı, Genel İş İzmir 4 No’lu Şube Başkanı Şükret Sevgener, şube yönetim kurulu üyeleri ve Genel İş üyesi işçiler katıldı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ve Bayındır Belediye Başkanı Dr. Ufuk Sesli ve Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, törende birer konuşma yaparak son yayınlanan kadro KHK’sı, açıklanacak yeni asgari ücret ve emeğin güncel sorunlarına ilişkin açıklamalarda bulundular.

ITUC ETUC