Image Map

İşçi sınıfının evladı Celal Ovat’ı kaybettik

DİSK önceki dönem genel başkan yardımcısı, Gıda-İş Sendikamızın eski genel başkanı Celal Ovat, 13 Aralık 2017 tarihinde aramızdan ayrıldı. Ömrünü işçi sınıfının mücadelesine adayan Ovat için ilk tören, evi gibi gördüğü DİSK Genel Merkezi’nin önünde gerçekleştirildi.

14 Aralık 2017 tarihinde, saat 12.30’da DİSK Genel Merkezi önünde düzenlenen cenaze törenine Ovat’ın ailesi, sevenleri ve mücadele arkadaşlarının yanısıra DİSK Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, DİSK’in önceki dönemlerde görev alan yöneticileri, DİSK üyesi sendikaların genel başkanları, yöneticileri ile çok sayıda DİSK’li işçi katıldı.

Saygı duruşunun ardından anmada ilk sözü Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Aslan aldı. Celal Ovat’la birlikte yürüttükleri mücadeleden bahseden Aslan, gıda işçilerinin örgütlenme sürecini ve Ovat’ın bu mücadeledeki özverisini aktardı.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Ovat’ın naaşının başında yaptığı konuşmada, Ovat ile birlikte yaptıkları çalışmalardan söz etti. Ovat’ın mücadelesine verdiği önemin bütün hayatını şekillendirdiğini belirten Beko, görev süresi dolduktan sonra da onun iyi bir DİSK’li olmaya devam ettiğini, DİSK’in eylem ve etkinliklerine büyük bir disiplinle katılmaya devam ettiğini aktardı. Celal Ovat’ın fırın işlettiğini, bu fırında kendi elleriyle yaptığı simitleri grevlere, yürüyüşlere gelirken getirip DİSK’li #Direnİşçi’lere dağıttığını söyleyen Beko, DİSK’in çok büyük bir değerini kaybettiğini belirterek konuşmasını sonlandırdı.

Kani Beko’nun ardından Ovat’ın mücadele arkadaşları da söz alarak onun mücadelesinin takipçisi olacaklarını belirttiler.

DİSK’ten karanfillerle uğurlanan Celal Ovat, Kağıthane Hamidiye Ulu Cami’sindeki törenin ardından Hasdal Mezarlığında toprağa verildi.

 

Celal Ovat:

1965 yılında Doğubeyazıt Güllüce Köyü’nde doğdu. İlkokulu Karaşeyh Köyü’nde okudu. 1982 yılında İstanbul’a geldi. 1989’da Gıda-İş Sendikası İstanbul Şube Başkanlığı görevini üstlenen Ovat, 2002 yılında Gıda-İş Sendikası Genel Sekreterliğine, 2004 yılında da Genel Başkanlığa seçildi.

Celal Ovat, 4-5-6 Haziran 2004 tarihinde DİSK’in 12. Genel Kurulu’nda, 15-16-17 Şubat 2008 tarihinde yapılan 13. Olağan Genel Kurul’da ve 10-11-12 Şubat 2012 tarihinde yapılan 14. Olağan Genel Kurul’da DİSK Yönetim Kurulu üyeliğine seçildi.

6 Nisan 2013 tarihinde yapılan Olağanüstü Genel Kurul’da yönetime tekrar seçilen Ovat, o tarihten itibaren DİSK Genel Başkan Yardımcılığını görevini sürdürdü.

Evli ve üç çocuk babası olan Celal Ovat, 13 Aralık 2017 tarihinde, bir süredir mücadele ettiği kanser sebebiyle aramızdan ayrıldı.

ITUC ETUC