Image Map

DİSK Genel Başkanı Beko’nun İngiltere temasları

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye Halkıyla Dayanışma Komitesi (SPOT) tarafından düzenlenen konferansa katılmak üzere Londra’ya gitti. Beko, konferans öncesinde İngiltere sendikalarını ziyaret etti.

İlk olarak İngiltere Kara-Deniz-Demiryolu Nakliyat İşçileri Sendikası (RMT) Yönetim Kuruluyla görüşen Beko, sendikanın son dönemde Londra metrosunda gerçekleştirdiği grevler ve Avrupa sendikalarının Türkiye’ye yönelik politikaları hakkında bilgi aldı.

RMT’nin ardından İngiltere Genel Hizmetler Sendikası Uluslararası İlişkiler komitesiyle görüşen Beko, iki ülkede kamu hizmetlerinde ve belediyelerde çalışan işçilerin sorunlarını değerlendirdi.

İngiltere Genel Hizmetler Sendikası (UNISON): “İşçilere zam yapmayan hükümet kaybeder!”

Türkiye Halkıyla Dayanışma Komitesi’nin(SPOT) 20 Ocak Cumartesi günü düzenlediği “OHAL’de Türkiye” başlıklı Konferansta ise DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun yanısıra DİSK/Gıda-İş Sendikası Genel Başkanı Seyit Arslan, milletvekilleri Hişyar Özsoy ve Mehmet Tüm, pek çok gazeteci, yazar ve akademisyen söz aldı.

OHAL dönemindeki hak kayıplarına dikkat çeken Beko, OHAL’in ilan ediliş amacından saptırıldığını ve Anayasa’nın ihlal edildiğini vurguladı. 696 sayılı KHK’da taşeron işçilere yönelik kadro düzenlemesinin de işçilerden ve milletin temsilcilerinden kaçırıldığını, 1 milyon işçiyi ilgilendirecek düzenlemenin kanun hükmünde kararname ile düzenlenmesiyle hak kayıpları yaşandığını vurgulayan Kani Beko,  OHAL döneminde 120 bin civarında kamu görevlisinin yanı sıra DİSK üyesi işçilerin, barış isteyen akademisyenlerin işsiz bırakıldığını, bunun Cumhuriyet tarihinin en büyük kamu görevlisi tasfiyesi olduğunu söyledi.

OHAL döneminde işçilerin ve sendikaların çeşitli baskı ve engelleme ve tehditlerle yüz yüze kaldığını söyleyen Kani Beko, bu engellemelere yönelik örnekler verdi ve beş grevin keyfi olarak ertelendiğini hatırlattı.  “OHAL emeğe zararlıdır. Emeğe zararlı olan OHAL, açıkça millete karşıdır” diyen Kani Beko, sermayeye olağanüstü sömürü olanakları sağlayan, olağanüstü işsizlik, güvencesizlik ve hak gaspı yaratan OHAL’in derhal kaldırılması gerektiğini vurgulayarak konuşmasını şu sözlerle noktaladı: “80 milyonun ihtiyacı OHAL değil, laik-demokratik-sosyal bir hukuk devletidir. Bu duygu ve düşüncelerle hepinizi selamlıyor, ‘faşizme karşı omuz omuza’ mücadeleye devam diyorum!”

ITUC ETUC