Image Map

1 Mayıs’ta yitirdiğimiz arkadaşlarımızı andık

1 Mayıs 2018 Komitesi, her yıl olduğu gibi bu yıl da 1 Mayıs Mücadele, Birlik ve Dayanışma Günü kapsamında katledilen işçi ve emekçileri anmak amacıyla Taksim Kazancı Yokuşu, Şişhane ve Kadıköy’de anma etkinlikleri gerçekleştirdi.

29 Nisan 2018 Pazar günü, saat 11.00’da, 1 Mayıs 1977’de yitirdiğimiz işçilerin anısına düzenlenen anma etkinliği Taksim Kazancı Yokuşu’nda başladı. Anmaya DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, KESK Eş Genel Başkanları Aysun Gezen ve Mehmet Bozgeyik, TTB Merkez Konseyi Başkanı Raşit Tükel ve TMMOB Yönetim Kurulu Başkanı Emin Koramaz da katıldı. DİSK adına konuşan Genel Sekreterimiz Arzu Çerkezoğlu, ülkenin adım adım bir tek adam diktatörlüğüne sürüklendiği ve bir baskın seçimin önümüze konduğu günlerde 1 Mayıs’a gittiğimizi belirtti. İşçi sınıfının uluslararası birlik, mücadele ve dayanışma gününde tarihsel ve politik bir meydanda yüz binlerin hatta milyonların birleşmesinden korkulduğunu vurgulayan Çerkezoğlu, bu yüzden Taksim Meydanı’nın kutlamalara kapatıldığının altını çizdi.

Kazancı Yokuşu’ndaki anmanın ardından İstiklal Caddesi boyunca bildiri dağıtımı yapıldı. Bildiri dağıtımının ardından 1 Mayıs 1989’da katledilen Mehmet Akif Dalcı’yı anmak üzere Şişhane’ye geçildi. Burada 1 Mayıs 2018 Tertip Komitesi adına bir konuşma yapan DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, “Taksim Meydanının ve 1 Mayıs’ın özgürleştirilmesi mücadelesi, Mehmet Akif Dalcı’nın mücadelesidir.” dedi.

1 Mayıs 1996’da katledilen Hasan Albayrak, Dursun Odabaş ve Yalçın Levent’i anmak için Kadıköy’de düzenlenen anma saat 15.00’da başladı. Burada Tertip Komitesi adına konuşan Çerkezoğlu, tüm işçileri 1 Mayıs meydanlarına çağırdı.

 

 

 

 

ITUC ETUC