Image Map

DİSK Genel Başkanı Kani Beko Sarıyer’de toplu sözleşme törenine katıldı

 

DİSK Genel İş ile Sarıyer Belediyesi arasında iki yıl süreli toplu iş sözleşmesi törenine DİSK Genel Başkanı Kani Beko da katıldı. 12 Nisan 2017 tarihinde düzenlenen törenle imzalanan toplu iş sözleşmesinde işçi ücretlerinde ve sosyal haklarda çeşitli kazanımlar sağlandı.

İmza törenine DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç, Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel İş Eğitim Daire Başkanı Mahmut Şengül, Genel İş Toplu Sözleşmeler Daire Başkanı Mehmet Salih Doğrul, Genel İş İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Pehlivan, Sarıyer Belediye Başkan Yardımcısı Mustafa Tok, Genel İş İstanbul şubelerinin başkanları, yönetim kurulu üyeleri ile belediyede çalışan Genel İş üyesi işçiler katıldı.

İmza töreninin açılış konuşmasını yapan İstanbul 1 Nolu Şube Başkanı Mehmet Pehlivan sözleşmenin taraflara hayırlı olmasını diledi.

Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan yaptığı konuşmada, yıllardır kanayan bir yara olan taşeron yasasının eşitlik ilkesine aykırı bir şekilde sonuçlandığını ifade ederek, bedeli ne olursa olsun emeğin kazanacağını söyledi. Sadece sendikalı olmakla sorunların çözülemeyeceğini söyleyen Çalışkan, “Taşeron yasası adaletsizlik getirecek dedik ve bir bir önümüze geldi. Anayasanın eşitlik ilkesine aykırı şekilde ayrımcılıkla sonuçlandı. Demokrasi olmazsa, alın terimizin hakkını alamayacağımızı bilmeliyiz. Demokrasinin temel ilkeleri ortadan kaldırılmaya çalışılıyor. Kazanmış haklarımız bir bir ortadan kaldırılıyor. Sendika mücadelesi hem emek hem de demokrasi mücadelesidir. Bedeli ne olursa olsun emek kazanacak” dedi.

DİSK Genel Başkanı Kani Beko ise Türkiye’de sendikalaşma oranının düşük olduğunu söylediği konuşmasında, sendikalaşma önündeki engellerin kaldırılması gerektiğini söyledi. Sendikal haklar için verilen mücadelenin demokrasi, insan hakları, barış ve adalet mücadelesinden ayrı olmadığını söyleyen DİSK Genel Başkanı Kani Beko, 1 Mayıs gündemine de değinerek “Emek, barış, demokrasi, eşitlik, özgürlük, laiklik ve halkların kardeşliği 1 Mayıs meydanlarında buluşacak” dedi. İşçiler, kamu çalışanları, mimar-mühendis-şehir plancıları, hekimler, emekliler, işsizler; kadın erkek, genç yaşlı çocuk milyonların başta İstanbul Maltepe’de olmak üzere, Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs’ta buluşacağını ifade eden Kani Beko, tüm işçileri 1 Mayıs’a çağırdı.

Sarıyer Belediye Başkanı Şükrü Genç de yaptığı konuşmada, dayanışmanın öneminden bahsederek işçilerin haklarını her zaman ön planda tuttuğunu, emeğin en yüce değer olduğunu söyledi.

ITUC ETUC