Image Map

Samandağ’da ilk toplu iş sözleşmesi coşkusu

DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Hatay Samadağ’da taşeron işçisiyken belediye şirketine geçişleri gerçekleşen işçilerin ilk toplu iş sözleşmesi imza törenine katıldı.

DİSK Genel İş sendikası ile Samandağ Belediyesi arasında bağıtlanan TİS için düzenlenen imza törenine DİSK Genel Başkanı Kani Beko’nun yanı sıra Samandağ Belediye Başkanı Mithat Nehir,  Genel İş Araştırma Daire Başkanı Mehmet Güleryüz, Hatay Şube Başkanı Yusuf Berkyürek, DİSK’li işçiler ve aileleri katıldı.

Törende bir konuşma yapan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, eski hükümlü olarak taşeron şirketlerde çalışan işçilerin geçiş sürecinde işsiz kalmasına değinerek bu sorunun acilen çözülmesi, bu insanların işbaşı yapması ve kazanılması gerektiğini söyledi.  Güvenlik soruşturması nedeniyle de mağdur olan işçiler olduğunu hatırlatan Kani Beko, savcılıklardan alınan “temiz kağıtları”na rağmen işçilerin işsiz bırakılmasının kabul edilemez olduğunun altını çizerek, adaletsizliklere karşı “herkese ayrımsız kayıtsız şartsız kadro” mücadelesinin süreceğini ifade etti.  DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye’de işsiz sayısı 6 milyonu aşmış iken, taşeron işçilerinin çeşitli gerekçelerle işsiz bırakılmasını ve işsizler ordusunun büyütülmesini “sosyal cinayet” olarak nitelendirdi.

OHAL sürecinde işçilerin haklarını aramasının önüne engeller getirildiğini anlatan DİSK Genel Başkanı Kani Beko, Türkiye’nin ihtiyacının OHAL değil eşitlikçi, özgürlükçü, demokratik bir anayasa olduğunu söyledi.

1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma Gününde OHAL’e karşı demokrasi talebiyle işçilerin alanlarda olacağını ifade eden DİSK Genel Başkanı Kani Beko, savaş yorgunu bir coğrafyada 1 Mayıs’ın birliğe, beraberliğe ve kardeşliğe hizmet eden bir barış köprüsü, büyük bir demokrasi buluşması olacağını söyledi.

ITUC ETUC