Image Map

DİSK’ten Filistin ile dayanışma eylemi

İsrail’in Filistin halkına yönelik katliamını protesto etmek ve Filistin halkıyla dayanışmak için DİSK Ankara Bölge Temsilciliği’nin çağrısıyla Ankara Ulus Heykel önünde bir basın açıklaması yapıldı.

Basın açıklamasına DİSK Genel Başkan Yardımcısı Cafer Konca, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün, Genel İş Eğitim Daire Başkanı M. Salih Doğrul,  sendikalarımızın Ankara şubelerimizin başkan, yönetici ve üyeleri ile ASMMO Başkanı Ali Şahin, ATO Başkanı Vedat Bulut ile siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Basın açıklamasını DİSK Ankara Bölge Temsilcisi Tayfun Görgün yaptı.

Basın açıklamasında şunlar vurgulandı:

14 Mayıs 1948’de İsrail’in işgal ettiği Filistin topraklarında bağımsızlığını ilan etmesinin ve Filistinlilerin zorunlu göçe tabi tutulmasının 70’inci yıldönümünde, İsrail yeni bir katliama imza attı.

Filistinlilerin “Nakba” (Büyük Felaket) olarak tanımladığı 70 yıl önceki etnik temizlik sürecinde, yüzbinlerce Filistinli yerinden yurdundan edilmiş, 20’den fazla katliam gerçekleştirilmiş, 400’ün üzerinde Filistin köyü haritadan silinmişti.

Filistin halkının Nakba’nın (Büyük Felaket) 70’inci yılını protesto etmeye hazırlandığı bir dönemde, Amerika Birleşik Devletleri Tel Aviv’deki Büyükelçiliği’ni Kudüs’e taşıyarak insanlık tarihinin bu en büyük felaketlerinden birini kutlamayı tercih etti.

Birleşmiş Milletler kararlarını yok sayarak gerçekleştirilen bu hukuksuz eylemi protesto etmek ve Büyük Felaketin yıldönümünde topraklarına dönüş isteğini dile getirmek isteyen Filistinliler, işgal altındaki bölgeleri de kapsayan biçimde genel grev kararı aldılar, milyonluk bir yürüyüş için bir araya geldiler.

İsrail Hükümeti Gazze’de silahsız sivillere gerçek mermi, plastik mermi, havan topları ve gaz bombalarıyla düzenlediği saldırı sonucu en az 58 Filistinli hayatını kaybetti, binlerce Filistinli yaralandı. Kanlı Pazartesi olarak tarihe geçen bu insanlık dışı saldırıda, basın emekçileri ve sağlık emekçileri de hedef alındı

Bu kanlı katliamın faili İsrail, kışkırtıcısı Amerika Birleşik Devletleri yönetimidir. Katliamın gerçekleştiği saatlerde ABD Başkanının İsrail’i kutlayan bir tebrik mesajı yayınlaması, asla unutulmayacak bir utanç belgesi olarak insanlık tarihine geçmiştir.

Nakba’nın 70. yılında İsrail’in Filistin topraklarını sömürgeci bir zorbalıkla işgal etmesine, işgali kalıcı kılmak için mazlum Filistin halkını katletmesine ve milyonlarca Filistinliyi vatansız bırakmasına karşı BM başta olmak üzere, uluslararası demokratik kamuoyunu yaşanılanlara seyirci kalmamaya çağırıyoruz.

Filistin’de yas için ilan edilen genel grevi ve Filistin halkını selamlıyoruz.

Her zaman olduğu gibi Türkiye işçi sınıfı, siyonizme ve emperyalizme karşı direnen Filistin halkının yanındadır!

ITUC ETUC