Image Map

İstanbul 1 Mayıs’ı güzel günleri müjdeledi

İstanbul son yılların en görkemli 1 Mayıs Birlik Mücadele ve Dayanışma günü kutlamasına ev sahipliği yaptı. Maltepe’de alana sığmayan işçiler, kamu emekçileri, mimarlar, mühendisler, şehir plancıları, işsizler, “geçinemiyoruz” diyenler, emekliler, gençler, kadınlar, çocuklar, bu düzene itirazı olanlar, birlik-mücadele ve dayanışma ruhuyla “Güzel günler göreceğiz” dedi.  

İstanbul Maltepe’den 1 Mayıs 2018 görüntüleri

Sabahın erken saatlerinde Cevizli yürüyüş kolunda kurulan DİSK korteji, 1976 1 Mayısı’nın unutulmaz afişinden yapılan dev bir pankart taşıdı.

Yürüyüş saat 12.00’da başladı.

 

DİSK Genel Sekreteri Arzu Çerkezoğlu, Genel Başkan Yardımcısı Cafer Konca, Yönetim Kurulu Üyeleri Alaattin Sarı ve Kanber Saygılı, DİSK önceki dönem Genel Başkanlarından Süleyman Çelebi, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, Basın-İş Genel Başkanı Faruk Eren, Devrimci Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut,  Sine-Sen Genel Başkanı Zafer Ayden’in  yanısıra sendiaklarımızın genel merkez ve şube yöneticileri ile çok sayıda DİSK’li, 1 Mayıs coşkusunu Maltepe Meydanı’nda yaşadı.

DİSK korteji, 1 Mayıs’a dair mesajlarını pankartlarıyla verdi: Emek, barış, özgürlük ve demokrasi için 1 Mayıs!

İnadına sendika, inadına DİSK!

Mitingin başlamasıyla birlikte DİSK Korosu sahne aldı.

İşçi marşlarını ve devrim türkülerini seslendiren DİSK Korosu, Enternasyonal’i misafir sanatçılar ve kurum temsilcileriyle birlikte söyledi.

DİSK adına konuşmayı Genel Sekreter Arzu Çerkezoğlu yaptı. “Türkiye’de de 100 yıllık sınırlı demokratik kazanımları bile gasp edecek şekilde rejimin değiştirilmek istendiği kritik bir dönemde 1 Mayıs’ta alanlarda” olduğumuzu hatırlatan Çerkezoğlu, “Bu gidişattan rahatsız olan, yaşadığımız baskı ve sömürü rejimine itirazı olanlar, “hayır” diyenler Türkiye’nin dört bir yanında 1 Mayıs alanlarında buluştu.” dedi.

Uluslararası sendikal hareketin temsilcileri de Maltepe’deydi. ETUC Genel Sekreter Özel Danışmanı Patrick Itschert ve ITUC İnsan ve Sendikal Haklar Dairesi Müdürü Jeroen Beirnaert, mitinge gelenleri selamladı.

Genco Erkal, Nazım’ın dizelerini yüz bine yakın katılımcı ile buluşturdu.

“Bir çocuğun gördüğü düştür, barış!” Rutkay Aziz, 1 Mayıs sahnesinde Yannis Ritsos’un “Barış” adlı şiirini okudu.

1 Mayıs sahnesini coşturan bir diğer isim Erdal Güney oldu. “Forantası” ile birlikte sahne alan Güney, “Ayakkabı Kutusu” adlı şarkısını tüm alanla birlikte seslendirdi.

Mitingin sunuculuğunu Oyuncular Sendikası’ndan Taner Rumeli yaptı.

Yasemin Göksu da 1 Mayıs sahnesinde idi.

 

Faruk Demir, “Bu vatana nasıl kıydınız?” şarkısını meydanla beraber seslendirdi.

1 Mayıs’ı düzenleyen kurumlar adına okunan metni ihraç edilen bir kamu emekçisi ve bir işçi birlikte okudu.

“Motorları maviliklere süreceğiz” Alana denizden de giriş yapıldı. Pek çok semtten kalkan motorlar, 1 Mayıs Mitingi’ne katılmak isteyenleri taşıdı.

İş cinayetlerinin en çok can aldığı iş kollarının başında inşaat geliyor. Dev Yapı-İş üyesi inşaat işçileri, sarı baretlerini yere vurarak iş cinayetlerine dikkat çekti.

Mitingin “küçük” katılımcıları da epey kalabalıktı.

Yaklaşık yüz bin kişinin katıldığı Maltepe 1 Mayıs’ı, güzel günlerin müjdecisi oldu.

Türkiye’nin dört bir yanındaki 1 Mayıs’lar için tıklayınız 

ITUC ETUC