Image Map

Kurucu genel başkanımız Kemal Türkler’i andık

Türkiye işçi sınıfının unutulmaz önderi, DİSK’in Kurucu Genel Başkanı Kemal Türkler katledilişin 38’nci yıldönümünde mezarı başında anıldı

DİSK’in Kurucu Genel Başkanı ve işçi sınıfının unutulmaz önderi Kemal Türkler, İstanbul Merter’deki evinin önünde uğradığı silahlı saldırı sonucu hayatını kaybedişinin 38’nci yılında DİSK üyeleri ve ailesi tarafından Topkapı Mezarlığı’ndaki kabri başında anıldı.

Anma törenine Kemal Türkler’in kızları Yasemin Türkler ve Nilgün Türkler Soydan, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Genel Sekreter Cafer Konca, Genel Başkan Yardımcısı Çetin Çalışkan, DİSK eski Genel Başkanları Rıdvan Budak, Süleyman Çelebi ve Kani Beko, DİSK Yönetim Kurulu Üyeleri, Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu, Bank-Sen Genel Başkanı Duygu Çalışkan, Cam Keramik-İş Genel Başkanı Birol Sarıkaş, Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut, Emekli-Sen Genel Başkanı Veli Beysülen, Gıda-İş Genel Başkanı Seyit Arslan, Nakliyat-İş Genel Başkanı Ali Rıza Küçükosmanoğlu, Sine-Sen Genel Başkanı Zafer Ayden, Sosyal-İş Genel Başkanı Metin Ebetürk, DİSK üyesi sendikaların merkez yöneticileri, sendika şube yöneticileri, DİSK’li işçiler, demokratik kitle örgütlerinden ve siyasi partilerden temsilciler ve Kemal Türkler dostları katıldı.

Yüzlerce işçinin “Kemal Türkler ölümsüzdür”, “İnadına sendika inadına DİSK” sloganlarıyla gerçekleştirdiği yürüyüşün ardından DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca bir açış konuşması yaparak saygı duruşuna çağırdı.

Saygı duruşunun ardından ilk konuşmayı yapan Nilgün Türkler Soydan, anmaya katılan genç işçilerin yoğunluğuna dikkat çekerek “babamın mirası bugün bu gençlerin ellerinde” dedi.

Birleşik Metal İş Genel Başkanı Adnan Serdaroğlu ise, metal işçilerinin grev yasaklarına karşı direndiği belirterek, mahkemelerin de grev yasaklarını haksız bulduğunu hatırlattı. Metal işçilerinin grev yasaklarına direndiği gibi Devlet Denetleme Kurulu’na sendikaları denetleme yetkisi verilmesine de direneceğini belirten Serdaroğlu, DDK’nın bu yetkisini tanımadıklarını ifade etti.

Anmadan son sözü DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu aldı. Kemal Türkler’in mirasının bugünkü mücadeleye ışık tuttuğunu belirten Çerkezoğlu, Devlet Denetleme Kurulu’na cumhurbaşkanlığı kararnamesi ile sendikaları denetleme yetkisi verilmesine tepki gösterdi. DİSK’in kurucularının canları pahasına savundukları ilkelere vurgu yapan Çerkezoğlu, işçi sınıfının ve DİSK’in bu ilkeleri çiğnetmeyeceğini belirtti.

Anma töreni Kemal Türkler’in mezarına karanfil bırakılması ile sonlanırken, anmanın ardından Kemal Türkler’in sevgili eşi Sebahat Türklerin mezarı da ziyaret edildi.

ITUC ETUC