Image Map

Mahmut Seren’i sevgi, saygı ve özlemle andık

DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel-İş Genel Başkanı Mahmut Seren’i aramızdan ayrılışının on birinci yılında mezarı başında düzenlenen törenle sevgi, saygı ve özlemle andık.

Yaşamı boyunca Türkiye işçi sınıfının ve emekçi halkın eşitlik, özgürlük ve sınıfsız-sömürüsüz bir dünya mücadelesinde aydın sendikacı olarak saf tutan; halkların barış, kardeşlik ve birlik içinde yaşamasını yaşam ilkesine dönüştüren, Türkiye işçi sınıfının ve belediye işçilerinin başını öne eğdirmeyen; yaşam ve mücadele ilkelerinin izinde yürüdüğü nice DİSK’li gibi kavganın ortasında ve görevi başındayken aramızdan ayrılan Mahmut Seren için, 28 Temmuz 2018, Cumartesi günü, saat 11.00’da, Ankara Cebeci Asri Mezarlığı’ndaki mezarı başında anma töreni düzenlendi.

Anmaya Mahmut Seren’in başta eşi ve annesi olmak üzere ailesi, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK/Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, DİSK Genel Sekreteri ve Genel-İş Genel Sekreteri Cafer Konca, DİSK Genel Başkan Yardımcısı ve Genel-İş Yönetim Kurulu Üyesi Çetin Çalışkan, DİSK önceki dönem Genel Başkanı Kani Beko, DİSK Ankara Bölge Temsilcisi ve Dev Maden-Sen Genel Başkanı Tayfun Görgün, DİSK’e üye sendikaların merkez ve şube yöneticileri ile DİSK’li işçilerin yanı sıra KESK Eş Genel Başkanı Mehmet Bozgeyik ve CHP Eski Genel Başkanı ve eski Bakan Hikmet Çetin katıldı.

Anmada açış konuşmasını yapan DİSK Genel Sekreteri ve Genel-İş Genel Sekreteri Cafer Konca, Türkiye işçi sınıfının unutulmaz işçi önderleri arasında bulunan Mahmut Seren’in yaşamı boyunca verdiği mücadelesini daha da ileriye götüreceklerini ifade ederek anmaya katılanları bir dakikalık saygı duruşuna davet etti.

Saygı duruşu sonrasında konuşan Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan, Genel-İş Genel Başkanı ve DİSK Genel Başkan Yardımcısı Mahmut Seren’in mücadele dolu yaşantısına değinerek, “Mahmut Seren, işçi sınıfının bir önderi olarak hep içimizde yaşıyor. Zor zamanlarda cesaretli adımlar attı. Demokrasi ve barış mücadelesi ile işçi sınıfının hak ve özgürlükler mücadelesini beraberce verdi. İşçi sınıfıyla yüreğini paylaşan bir insandı“ dedi.

Çalışkan’ın ardından söz alan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Seren’in mücadeleci kişiliğinin DİSK’e, Genel-İş sendikasına ve Türkiye işçi sınıfına yol göstermeye devam edeceğini belirttiği konuşmasında, “Siyasi iktidar tarafından uygulamaya konulan emek ve demokrasi karşıtı baskı ve zor politikalarına karşı işçi sınıfının bütün gücü ve kararlılığı ile mücadele edeceğini” ifade etti.

DİSK eski genel başkanı  Kani Beko ise yaptığı konuşmada, Mahmut Seren’in yaşamı boyunca verdiği emek ve demokrasi mücadelesinin başta işçi sınıfı ve tüm emekçilere örnek olduğunu vurgulayarak, O’nun tüm kararlılığı ile yürüttüğü mücadelesini her alanda yaşatmaya devam edeceklerini ifade etti.

Anma töreni, saygı duruşunu takiben yapılan konuşmalar sonrasında, Mahmut Seren’in mezarına karanfiller bırakılması ile son buldu.

 

ITUC ETUC