Image Map

“Soma’da hala adalet yok!”

Soma Katliamı’nın karar açıklanması gereken dünkü duruşması, mahkeme heyetinden birinin rahatsızlanması gerekçe gösterilerek ertelendi.

9 Temmuz 2018, Pazartesi günü görülecek olan duruşmayı takip etmek üzere DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı ve DİSK Hukuk Dairesi Müdürü Necdet Okcan Manisa’nın Akhisar ilçesindeydi.

Duruşma öncesinde başta madenci aileleri olmak üzere emek ve meslek örgütlerinden, sivil toplum kuruluşlarından ve siyasi partilerden çok sayıda temsilci Akhisar Garı önünde toplandı. Davanın görüleceği duruşma salonu önüne kadar “Unutmadık, Unutturmayacağız” yazılı pankartı taşıyan madenci aileleri, attıkları sloganlarla Soma için adalet istedi.

Duruşmada Mahkeme Başkanının “mahkeme heyetinden bir hakimin rahatsızlığını” gerekçe göstererek kararı açıklamayı 11 Temmuz’a ertelemesi tepkilere neden oldu. Erteleme kararını “Hak, hukuk, adalet” sloganlarıyla karşılayan madenci aileleri, duruşma salonu önünde oturma eylemi başlattı.

Erteleme kararının ardından bir açıklama yapan DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, mahkemenin bu tavrını tamamen keyfi olarak nitelendirdi. “11 Temmuz’da daha kitlesel bir biçimde burada olacağız” diyen Çerkezoğlu, buradan çıkacak kararın tüm işçi sınıfını ilgilendirdiğini belirtti.

Günlük Evrensel

Günlük Evrensel

Birgün

 

Birgün

Birgün

Cumhuriyet

Cumhuriyet

Kıbrıs Gazetesi

ITUC ETUC