Image Map

Dilek’in katili taşeron sistemi ve kar hırsıdır!

Sirkeci Postanesi restorasyon çalışmaları sırasında gerçekleşen iş cinayetinde restoratör Dilek Dayar’ın hayatını kaybetmesi, cinayetin gerçekleştiği yerde protesto edildi.

26 Temmuz 2018 günü, Sirkeci Postanesi restorasyon çalışmaları sırasında alınmayan iş güvenliği önlemleri ve olumsuz hava şartlarına rağmen çalışmaya zorlanma sebebiyle yaşanan iş cinayetinde 23 yaşındaki restoratör Dilek Dayar hayatını kaybetmişti.

Sirkeci Postanesi önünde 5 Ağustos 2018, Pazar günü gerçekleşen basın açıklamasına Dilek Dayar’ın ailesi başta olmak üzere, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve Yönetim Kurulu Üyesi Kanber Saygılı, DİSK/Dev Yapı-İş Genel Başkanı Özgür Karabulut ve DİSK’e üye sendikaların merkez yöneticileri katıldı.

İş cinayetlerinde hayatını kaybeden işçiler anısına yapılan saygı duruşu ile başlayan basın açıklamasında söz alan Çerkezoğlu, Dilek’in katilinin taşeron sistemi ve kar hırsı olduğunu belirtti. İnsan hayatını bir maliyet kalemi olarak gören zihniyetin bu cinayete sebep olduğunu belirten Çerkezoğlu, iş cinayetlerini önlemek için DİSK’in önerilerini açıkladı.

ITUC ETUC