Image Map

Barış emekle gelecek: 1 Eylül Dünya Barış günü kutlandı

Türkiye’nin dört bir yanındaki 1 Eylül Dünya Barış Günü etkinliklerine DİSK de katılarak, “Barış emekle gelecek” mesajı verdi

MERSİN

Mersin Emek ve Demokrasi Platformu tarafından 1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla “Ortadoğu’da savaş, antiemperyalizm, barış ve Türkiye” başlıklı panel düzenlendi. Yenişehir Atatürk Kültür Merkezi’nde düzenlenen panele DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, KESK Eşbaşkanı Mehmet Bozgeyik, İHD MYK üyesi avukat Büşra Demir, HDP Milletvekili Meral Danış Beştaş, CHP Mersin eski milletvekili Aytuğ Atıcı, STK temsilcileri, kamu emekçileri ve çok sayıda işçi katıldı. Basın açıklaması ve belgesel gösterimi ile başlayan panelde barış ve Ortadoğu’da yaşanan savaşın etkileri konuşuldu.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da panelde yaptığı konuşmada uluslararası tekelci sermayenin elindeki sermayeyi daha iyi değerlendirmek için emeğin hak aramasının, sendikaların baskı altına alındığı, demokratik hakların ortadan kalktığı ülkeleri tercih ettiğine dikkat çekerek, emek ve demokrasi güçlerinin baskı altına alınmasının emperyalist güçlerin işine geldiğini ifade etti. “Türkiye bugün doğasından havasına kadar tümüyle uluslararası sermayenin bir avlanma alanına dönüşmüştür” diyen DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, emperyalizmden bağımsız bir yaşam kurmak için böl-parçala-yönet stratejilerine karşı mücadele etmek, barışı ve kardeşliği inşa etmek gerektiğini vurguladı. Çerkezoğlu, “Emeğimizin hakkını almak da ancak ama ancak barışla mümkündür. Emeğimizin hakkını aldığımız bir Türkiye aynı zamanda barış, kardeşlik ve demokrasi ülkesidir. Emeğin olmadığı yerde barış da demokrasi de olmaz. O nedenle mücadelemizi bu temeller doğrultusunda sürdürmemiz gerekiyor” dedi.

Panel öncesi 1 Eylül Dünya Barış Günü nedeniyle panelin yapılacağı kültür merkezi önünde basın açıklaması gerçekleştirilirken, Mersin Yenişehir Belediye Başkanı İbrahim Genç de ziyaret edildi.

İSTANBUL 

Dünya Barış Günü nedeniyle İstanbul’da 2 Eylül saat 15.00’te Bakırköy Özgürlük Meydanı’nda düzenlenen mitinge DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı, DİSK üyesi sendikaların genel başkanları, yönetim kurulu üyelerinin aralarında olduğu DİSK’liler de katıldı.

ANKARA

1 Eylül Dünya Barış Günü için Ankara’nın buluşma noktası Ankara Tren Garı önü oldu. Ankara Tabip Odası, ÇHD Ankara Şubesi, DİSK Ankara Bölge Temsilciliği, İHD Ankara Şubesi, KESK Şubeler Platformu, 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği, ÖHP Ankara Şubesi’nin çağrısıyla “103 Güvercin Anısına” Ankara Tren Garı önünde saat 10.00’da bir anma etkinliği düzenlendi.

İZMİR

DİSK Ege Bölge Temsilciliğinin de aralarında olduğu “İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri” bileşenleri, Alsancak’taki Kıbrıs Şehitleri Caddesi’nde 1 Eylül Dünya Barış Günü’nü kutladı.

KOCAELİ

1 Eylül Dünya Barış Günü dolayısıyla Kocaeli’de de Emek ve Demokrasi Bileşenlerinin çağrısıyla İzmit İnsan Hakları Parkı’nda basın açıklaması gerçekleştirildi.

SAMSUN 

Samsun’da Dünya Barış gününde DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin çağrısıyla İstiklal Caddesi Süleymaniye Geçidi’nde basın açıklaması düzenlenerek barış talebi haykırıldı.

EDİRNE

Edirne’de DİSK,KESK,TMMOB ve TTB olarak Saraçlar Caddesinde bir basın açıklaması gerçekleştirilerek “Barış, Demokrasi ve Laiklik” talebi dile getirildi. 

ITUC ETUC