Image Map

103 canımızın emaneti için mücadeleye devam!

10 Ekim Katliamında yitirdiğimiz 103 can, katliamın üçüncü yılında Türkiye’nin dört bir yanında anıldı

ANKARA: 

10 Ekim Katliamı’nın üçüncü yılı için düzenlenen anma töreni, Ankara Tren Garı önünde saat 10.04’te gerçekleştirildi. Üç yıldır yapılması polis tarafından engellenen anma töreninde yüzlerce insan bir araya geldi, “Arkadaşlarımızın hayallerini gerçekleştirmek için mücadeleye devam” dedi.

DİSK, KESK, TMMOB, TTB ve 10 Ekim-Der’in çağrısıyla Ankara Garı önünde düzenlenen törene yitirdiğimiz 103 canın aileleri, DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK Genel Sekreteri Cafer Konca, emek ve meslek örgütlerinin genel başkanları, yönetim kurulu üyeleri, milletvekilleri ile yüzlerce vatandaş katılırken, polisin engelleme çabaları kitlenin kararlılığı ile boşa çıkarıldı.

Kurumlar adına ortak metni DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu okudu. Metnin tamamı şöyle:

10 Ekim 2015’te Ankara Garı önünde gerçekleşen katliamın üçüncü yıldönümünde, kaybettiğimiz bütün arkadaşlarımızı saygı ve özlemle anıyoruz.

Bundan üç yıl önce, ülkemizin içinden geçtiği şiddet ve çatışma ortamının sona erdirilmesi için “Savaşa inat, barış hemen şimdi” şiarıyla Türkiye’nin dört bir yanından gelen on binlerce kişinin katılımıyla gerçekleşen Emek, Barış ve Demokrasi Mitingimize savaştan beslenen karanlık odaklar katliamla cevap verdiler.

Yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu 103 arkadaşımız yaşamını yitirdi. Yaklaşık 500 arkadaşımız yaralandı. Halen çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor.

Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Acımız kadar öfkemiz de tazeliğini koruyor. Gerçek katiller dışarıda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha büyüyor.

Acımızı ve öfkemizi büyüten en büyük nedenlerden birisi de, katliam öncesinden bugüne kadar siyasi iktidarın ve idarecilerin takındıkları tutum ve yargı sürecidir.

Ankara 4. Ağır Ceza Mahkemesi 3 Ağustos günü 10 Ekim Ankara katliamı davasında kararını açıkladı. Yargı süreci hızla bitirilmek istendi. Yargının tutumu ve açıklanan karar katliamın gerçek faillerinin kimler olduğuna dair kuşkumuzu daha da büyüttü.

Duruşmalarda yaşananlara, siyasi iktidarın ve mahkemenin tavrına bakıldığında davanın birkaç tetikçinin, yardım ve yataklı edenlerin çeşitli cezalarla sonuçlandırılması üzerine kurgulandığı anlaşılmaktadır. Karar da buna uygun olarak verilmiştir.

Mülkiye müfettişlerinin hazırladığı raporda adeta katillere Ankara’ya kadar bir koridor açıldığı anlaşılmasına rağmen Mahkeme heyeti raporu ciddiye almadığı gibi avukatlarımızın ısrarlı talebine rağmen raporda kastı/ihmali yazılı olan kamu görevlilerini ne sanık olarak yargılamış, ne de tanık olarak dinlemiştir!

7 Haziran-1 Kasım 2015 sürecinde arka arkaya patlayan bombaların, yaşanan katliamların “ya biz ya kaos” tehdidi ile ilişkisi sorgulanmadığı sürece adalet sağlanmamış, gerçek failler ortaya çıkarılmamış olacaktır.

Katliam sonrası anket yapıp oylarının ne kadar arttığını araştıran ve büyük bir aymazlıkla TV’lerde açıklayanlar, halklarımıza hesap vermedikçe öfkemiz de, acımız da dinmeyecektir.

Katillere adeta koridor açan, yol kontrollerini kaldıran, saldırı olacağı istihbaratını tertip komitesinden gizleyenler, patlamaların ardından birçok kişinin yaşamını yitirmesine neden olan gaz sıkma emri verenler, ambulansların geç gelmesinin sorumlusu olanlar, güvenlik tedbiri almayanlar yargılanmadıkça gerçek adalet mücadelemiz sürecektir.

“Kokteyl örgüt” diyerek davayı sulandıranlar, katliamın IŞİD tarafından gerçekleştirildiğini söyleyen mahkeme kararı sonrası hala koltuklarında oturmaya devam ediyorlarsa dava dosyasının daha başındayız demektir.

Katliamın tüm sorumluları yargılanana ve hak ettikleri cezayı alana kadar öfkemizi diri tutacağız. Katliamın unutturulmak istenmesine izin vermeyeceğiz. Arkadaşlarımızın hesabını mutlaka soracağız.

Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir. Bizler bugüne kadar olduğu gibi bundan sonra da bu doğrultuda kararlı mücadelemizi sürdürmeye devam edeceğiz.

Barış karanfillerimize ve ailelerine verdiğimiz sözü 3. Yıldönümü vesilesiyle bir kez daha yineliyoruz: Barış özleminiz yerine gelinceye kadar mücadelemiz bedeli ne olursa olsun devam edecektir. Gerçek katiller ortaya çıkarılıncaya ve gerçek adalet yerini buluncaya kadar and olsun ki durup dinlenmeyeceğiz, geri çekilmeyeceğiz, yılmayacağız. Affetmeyeceğiz, unutmayacağız, unutturmayacağız.

Ortak metnin ardından bir konuşma yapan 10 Ekim-Der başkanı Mehtap Sakinci Coşgun, “Barış demekten vazgeçmeyelim. Bizim büyük acılarımız var ama bize yüklediği onurlu bir görev de var” diye konuştu.

Coşgun’un konuşmasının ardından 10 Ekim anıtı etrafına karanfiller bırakılarak anma sonlandırıldı.

İSTANBUL

İstanbul’da düzenlenen 10 Ekim Katliamı anması saat 19.30’da, Kadıköy’deki Beşiktaş İskelesi önünde başladı. Katliamda hayatını kaybedenler için saygı duruşu ile başlayan anma töreni, katledilen canlarımızın isimlerinin okunmasının ardından “yaşıyor” denilmesiyle devam etti. DİSK Yönetim Kurulu üyesi Kanber Saygılı’nın ve DİSK üyesi sendikaların merkez ve şube yöneticilerinin de katıldığı anma töreninde, katliamda hayatını kaybeden Dicle Deli’nin babası Faik Deli, 10 Ekim Derneği adına bir konuşma yaptı. 10 Ekim Davasının adalet getirmediğini, gerçek sorumluların yargı konusu dahi yapılmadığını belirten Deli, “katillerin o alana ellerini kollarını sallaya sallaya gelmesini engellemeyenler, yaralılarımız yerde yatarken üstlerine gaz atanlar, olaydan sonra ‘oylarımız arttı’ diyenler yargılanmadan bu dava bitmeyecek” dedi.

İZMİR

İzmir Emek ve Demokrasi Güçleri ile 10 Ekim Barış ve Dayanışma Derneği Alsancak Türkan Saylan Kültür Merkezi’nin önünde bir anma etkinliği düzenledi. Ortak açıklamayı okuyan DİSK Ege Bölge Temsilcisi Memiş Sarı “Yüreği insan sevgisiyle ve barış özlemiyle dolu 103 arkadaşımız yaşamını yitirdi. Yaklaşık 500 arkadaşımız yaralandı. Halen çok sayıda arkadaşımız farklı organ kayıplarına uğrayarak hayatlarını devam ettirmeye çalışıyor. Yaşanan bu büyük katliamın acısı yüreklerimizi yakmaya devam ediyor. Acımız kadar öfkemiz de tazeliğini koruyor. Gerçek katiller dışarıda gezdiği için isyanımız her gün biraz daha da büyüyor’’ dedi.

GAZİANTEP:

10 Ekim 2015 Ankara Gar Katliamının 3. yıldönümünde Gaziantep’te DİSK, KESK, TMMOB ve TTB’nin ortaklaşa gerçekleştirdikleri basın açıklaması DİSK Gaziantep Bölge Temsilciliğimiz Toplantı Salonunda saat 12:30’da yapıldı. Toplumsal muhalefet bileşenlerinin ve siyasi partilerin de destek verdiği açıklama, DİSK Gaziantep Bölge Temsilcisi Ali Güdücü tarafından okundu.

ADANA

Adana’da da DİSK-KESK-TMMOB-Adana Barosu ve Adana Tabip Odası tarafından Adana Garı önünde düzenlenen basın açıklamasında “Barış Şehitleri Ölümüzdür” pankartı açıldı. Ortak basın açıklamasını okuyan KESK Adana Şubeler Platformu dönem sözcüsü İrfan Doğan “Eşitlik, özgürlük, demokrasi ve barış mücadelesi yitirdiğimiz arkadaşlarımızın en büyük emanetidir” dedi.

ITUC ETUC