Image Map

CHP’den DİSK’e “ekonomik kriz” ziyareti

Cumhuriyet Halk Partisi yöneticileri ve milletvekilleri DİSK’i ziyaret ederek Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu ve Yönetim Kurulu üyelerimiz ile ekonomideki olumsuz gelişmeleri değerlendirdi.

CHP Genel Başkan Yardımcısı ve Parti Sözcüsü Faik Öztrak, CHP Genel Başkan Yardımcısı Fethi Açıkel, CHP Genel Sekreteri Mehmet Akif Hamzaçebi, CHP Milletvekili İlhan Kesici‘den oluşan Ekonomi Masası heyetinin, 12 Ekim Cuma günü gerçekleşen ziyaretinde, giderek etkisini hissettiren ekonomik kriz üzerine görüş alışverişinde bulunuldu.

Görüşmede CHP heyetine DİSK’in “Krize karşı emeği savunmak için politika önerileri” başlıklı dosyası sunuldu. DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, DİSK’in emeği savunmak için geliştirdiği somut önerilerin hayata geçirilmesinin hem mümkün hem de zorunlu olduğunun altını çizerek,  krize karşı emeğin haklarını savunmak için, krizin faturasının toplumun yüzde 99’una ödetilmemesi için ortak bir mücadele süreci örüldüğünü söyledi.

Krize karşı dört acil talep

Görüşmede DİSK’in krize karşı ileri sürdüğü 4 acil talebin derhal gerçekleştirilmesi gereken önlemler olduğunu belirten Çerkezoğlu, krizin faturasının işçilere ödetilmek istendiği her durumda ortak bir mücadele yürütmek gerektiğini söyledi.

Türkiye’nin son yılların en yüksek enflasyon değeriyle karşı karşıya olduğunu belirten Çerkezoğlu, ücretlerin enflasyon karşısında eridiğini ve bu sebeple başta asgari ücret olmak üzere tüm ücretlerin derhal arttırılması gerektiğini söyledi.

Çerkezoğlu, DİSK’in dört acil talebinden birinin de “toplu işten çıkarmaların yasaklanması” olduğunu söyledi. Bunun için gerekli düzenlemelerin Meclis çatısı altında gerçekleştirilebileceğini belirten CHP’li heyet, aynı zamanda İşsizlik Fonu’nun amaç dışı kullanımına son verilmesi için de bir çalışma başlatacaklarını söyledi.

DİSK’in diğer taleplerinin de “elektriğe, suya, ulaşıma ve doğalgaza zam yapılmaması ve yapılan zamların geri çekilmesi” ve “vergide adaletin sağlanması, yani ücretin değil; faizin, rantın, karın vergilendirilmesi” olduğunun belirtildiği ziyarette ortak mücadele imkanları da görüşüldü.

ITUC ETUC