Image Map

Edirne: “Asgari Ücret Tespit Komisyonu derhal toplanmalı”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu Tekirdağ’ın ardından Edirne’deydi. Genel Başkanımız, DİSK Trakya Bölge Temsilciliği tarafından 18 Ekim Perşembe günü Saraçlar Caddesi’nde düzenlenen basın açıklamasına katıldı.

Ekonomideki gelişmeleri değerlendiren DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, “Bugün Türkiye’nin içine sürüklendiği bu durum, siyasi iktidarın ekonomik politika ve tercihlerinin sonucu olarak ortaya çıkmış bir durum. Özellikle son 1 yıl işsizlikten, cari açığa, dış borca kadar hepsi alarm verirken, bu politikalarda ısrar edenler Türkiye’yi bu noktaya getirdiler. Yıllardır tamamen dışa bağımlı, dışarıdan ucuz gelen paraya, borca dayalı bir ekonomiyi var ettiler. Aldıkları bu borcu da üretime değil, fabrika açmaya değil, tamamen betona gömdüler” dedi.

‘KRİZİ FIRSATA ÇEVİRENLERE KARŞI, TOPLU İŞTEN ÇIKARMA YASAKLANMALI’

DİSK’in 4 acil talebini Edirne’de de anlatan Genel Başkanımız, enflasyonun ücret artışlarının çok üzerinde arttığını hatırlatarak asgari ücretin yılın son 3 ayı için yeniden belirlenmesi gerektiğinin altını çizdi:

“Asgari ücret tespit komisyonu derhal toplanmalı, 2018 yılı son 3 ayı için yeni bir asgari ücret belirlenmeli ve 2019 asgari ücreti de bu rakam üzerinden tartışılmalıdır.

İkincisi krizi fırsata çevirenlere karşı toplu işten çıkarmaların tamamen yasaklanması gerekiyor ve mecliste bununla ilgili bir düzenleme istiyoruz. Bu süreçte işsizlik sigortası fonunun işçiler ve işsizler için kullanılması, işsizlik sigortasından yararlanma şartlarının kolaylaştırılması, sürenin ve miktarın arttırılması lazım.

Dünyanın en adaletsiz vergi sistemi Türkiye’de. Devletin topladığı verginin bütün yükü işçinin, emekçinin üzerinde. Adaletli bir vergi sistemi istiyoruz, çok kazanandan çok vergi alınan, karın, faizin, rantın vergilendirildiği bir sistem istiyoruz.

Dördüncü olarak da elektrik, su, doğalgaz gibi temel tüketim maddelerine yapılan zamların geri alınmasını istiyoruz. Bunlar 4 acil talebimiz.”

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu konuşmasına son verirken “Bu halkın %99’u olarak, omuz omuza ülkemize, de emeğimize sahip çıkan bir mücadeleyi omuz omuza yükselteceğiz. Bu krizin faturasını bizlere kesmek isteyenleri durdurabiliriz” dedi.

Genel Başkanımız Keşan Belediyesi işçileriyle bir araya gelerek, krize karşı emeğin haklarını savunmak için DİSK’in taleplerini anlattı.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Trakya Bölge Temsilcisi Salim Şen’in de aralarında olduğu DİSK heyeti daha sonra Edirne Büyükşehir Belediye Başkanı Recep Gürkan ve Keşan Belediye Başkanı Mehmet Özcan’ı ziyaret etti.

ITUC ETUC