Image Map

Genel İş İstanbul şubeleri Kadıköy’de krize karşı taleplerini ilan etti

DİSK/Genel-İş İstanbul Şubeleri, Kadıköy İskelesinde 9 Ekim Salı günü yapılan basın açıklamasında “Krizin Faturasını Emekçiler Ödemeyecek” dediler, “Ücretler Derhal  Artırılsın”, “Vergi Adaleti Sağlansın”, “Elektriğe, Doğalgaza, Ulaşıma, Suya Zam Yapılmasın”, “Kamuda Kadro İstiyoruz” taleplerini haykırdılar.

Basın açıklamasına DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu ve DİSK Yönetim Kurulu üyeleri, Genel-İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan ve Genel Yönetim Kurulu üyeleri, Genel İş İstanbul şubelerinin başkan ve yöneticileri, belediyelerde çalışan Genel-İş üyesi işçiler, DİSK üyesi sendikaların yönetici ve üyeleri, İstanbul emek ve demokrasi bileşenleri ile siyasi partilerin temsilcileri katıldı.

Genel İş Genel Başkanı Remzi Çalışkan basın açıklamasında yaptığı konuşmada “Kadro talebi eşitlik talebidir; kadro talebinden asla vazgeçmeyeceğiz. Üyelerimizin ve bu durumdaki tüm işçiler için güvenceli iş ve adil bir ücret mücadelemizi sonuna kadar sürdüreceğiz. Artık ücretler faturalara ve kiraya zor yetmekte, temel ihtiyaçlarımızı karşılayamaz halde. Bu hayat pahalılığı koşulları altında işimiz, iş güvencemiz ve insanca yaşamak için mücadele ediyoruz” dedi.

DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu da Türkiye’nin adım adım tehlikeli bir ekonomik krize sürüklendiğini belirterek, yaşanılan krizin sorumlularının yıllardır bu ülkeyi yönetenler ve bu politikalardan nemalanan sermaye çevreleri olduğunu belirtti. Çerkezoğlu, bu krizin faturasını da ödemesi gerekenlerin işçiler, emekçiler değil siyasi iktidar ve sermaye çevreleri olduğunu söyledi. Çerkezoğlu konuşmasında işçilerin dört acil talebini sıralayarak, bu talepler için mücadelenin kent kent, meydan meydan, işyeri işyeri örgütleneceğinin altını çizdi.

Basın açıklaması Dev Yapı İş Genel Başkanı Özgür Karabulut’un da aralarında olduğu tutuklu inşaat işçilerinin serbest bırakılması talebiyle son buldu.

ITUC ETUC