Image Map

Kırklareli: Enflasyonla mücadele için elektrik ve doğalgaz zamları geri çekilsin!

Trakya gezisi kapsamında Kırklareli’ne giden DİSK Genel Başkanı Arzu Çerkezoğlu, 19 Ekim Cuma günü Şevket Dingiloğlu Parkı’nda bir basın açıklaması yaptı.

DİSK Trakya Bölge Temsilciliği tarafından düzenlenen basın açıklamasında, krizi fırsata çevirmeye çalışanlara karşı toplu işten çıkartmaların yasaklanması gerektiğini vurgulayan Çerkezoğlu, konuyla ilgili Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde biran önce yasal düzenleme yapılması talebimizi hatırlattı.

İşsizlik sigortasındaki paranın kriz döneminde işçileri ve işsizleri koruyacak nitelikte değerlendirmesi gerektiğini aktaran Çerkezoğlu, işsizlik sigortası fonundan yararlanmanın koşullarının da esnetilmesini ve süreni- miktarının arttırılması talebimizi ifade etti.

Genel Başkanımız Arzu Çerkezoğlu kriz karşısında işçi sınıfını koruyacak önlemler alınması gerektiğini söyledi: ”Kriz var ücretler düşecek, kriz var işsizlik artacak, kriz var her şeye zam gelecek söylemi hayır bu doğru bir yaklaşım değil. Kriz dönemlerinde emeği koruyan sosyal politikalar, daha toplumcu bölüşümcü politikalar geliştirmek ve hayata geçirmek mümkündür. Asgari ücret başta olmak üzere bütün ücretler derhal revize edilmeli, asgari ücret komisyonu derhal toplanmalı, 2018’in son 3 ayı için yeni bir asgari ücret belirlenmeli ve 2019 asgari ücretini de bunun üzerinden konuşmalıyız. Emekli ücretlerinden, asgari ücretlere, kamu çalışanlarının ücretlerine kadar enflasyon karşısındaki kayıplar derhal giderilmelidir.”

“Enflasyonla Mücadele Programı”na da değinen Çerkezoğlu, devletin öncelikli olarak kendi üstüne düşeni yapması gerektiğini ifade ederek elektrik, su, doğalgaz, ulaşım gibi temel tüketim maddelerine ve kamusal hizmetlere yapılan zamların geri çekilmesini istedi.

Ekonomik krizle mücadelenin aynı zamanda bir demokrasi ve memleket meselesi olduğunu belirten Çerkezoğlu, “Emeğimize ve ülkemize sahip çıkacağız” dedi.

ITUC ETUC